Trwa ładowanie...

Afera z opcjami uderzyła fundusze po kieszeni

Co najmniej 140 mln zł kosztuje do tej pory polskie fundusze inwestycyjne i emerytalne załamanie kursów spółek zaangażowanych w transakcje opcjami.

Afera z opcjami uderzyła fundusze po kieszeniŹródło: Jupiterimages
d3fz88m
d3fz88m

TFI, OFE Ciech, Erbud, Millennium, Rafako i Ropczyce szkodzą jednostkom

Fundusze inwestycyjne i emerytalne posiadają pokaźne pakiety akcji firm, które mają największe problemy z transakcjami opcjami, opisywanymi przez "Parkiet". Spadek wartości walorów tych przedsiębiorstw kosztował je już 140 mln zł.

Jednym ze skrajnych przypadków są fundusze Arka, posiadające ponad 24 proc. udziałów w Rafako. Wczoraj notowania tej firmy - po tym jak na koniec tygodnia poinformowała o skali zaangażowania w opcje swojej spółki zależnej - spadły o 30 proc., co "kosztowało" fundusze Arka niemal 24 mln zł. W połowie tego roku BZ WBK AIB AM, firma zarządzająca tymi funduszami, wprowadziła do Rafako członka rady nadzorczej. - Nasze zaangażowanie w Rafako wynika z przekonania, że jest to ciekawa inwestycja o dużych możliwościach wzrostu. Traktujemy ją długoterminowo - wyjaśnia Michał Zimpel, dyrektor inwestycyjny BZ WBK AIB AM.

Najdotkliwsze straty związane ze spadkiem wartości rynkowej spółek zaangażowanych w opcje poniosło jednak Pioneer Pekao TFI. Udziały w Rafako (9,9 proc.) i Ciechu (blisko 19 proc.) stopniały w kilka dni o ponad 45 mln zł. Towarzystwo nie udzieliło nam komentarza.

d3fz88m

Niewiele mniej stracił OFE CU. Ma pakiety walorów Erbudu i Millennium (po 5,1 proc.). Spadek ich wartości można szacować łącznie na 35 mln zł. Na 6,1-proc. udziale w Erbudzie OFE ING stracił ponad 11 mln zł, a OFE PZU na 6,1-proc. pakiecie akcji Ciechu - blisko 12 mln zł. Po kilka milionów złotych obniżył się stan posiadania BPH TFI, Millennium TFI oraz PKO TFI w Ropczycach.

W większości przypadków wyceny jednostek funduszy po wczorajszej sesji znane będą dopiero w środę.

Krzysztof Stępień

Natalia Chudzyńska

Tekst z kolumny nr 1 Gazety Giełdy Parkiet

d3fz88m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fz88m