Trwa ładowanie...
d3wdrxo

Agencja Fitch potwierdziła wysokie ratingi Małopolski

Województwo małopolskie ma mocne wyniki operacyjne i budżetowe, wynikające z dobrego zarządzania strategicznego i finansowego - oceniła agencja ratingowa Fitch, potwierdzając wysokie oceny kredytowe regionu. Wszystkie przyznane ratingi mają perspektywę stabilną.

Share
d3wdrxo

Fitch Ratings potwierdził w poniedziałek ratingi Małopolski dla zadłużenia w walucie zagranicznej na poziomie "A-", dla zadłużenia w walucie krajowej na poziomie "A" oraz długoterminowy rating krajowy na poziomie "AA+(pol)".

Oceny te - zaznaczyła agencja - uwzględniają umiarkowane zadłużenie województwa, mocne wskaźniki długu oraz elastyczność w zakresie wydatków operacyjnych. Fitch spodziewa się, że wyniki operacyjne Małopolski pozostaną mocne także w przyszłym roku.

Fitch prognozuje, że zadłużenie bezpośrednie Małopolski nie powinno przekroczyć 55 proc. dochodów bieżących. Wskaźnik obsługi zadłużenia w latach 2015-2017 powinien pozostać na bezpiecznym poziomie przez około 4 lata. Agencja zakłada, że podobnie jak w latach ubiegłych, województwo będzie ubiegać się o fundusze unijne do współfinansowania swoich wydatków majątkowych, szacowanych na około 400 mln zł rocznie, natomiast część finansowania może pochodzić z nowego długu i własnych środków województwa.

d3wdrxo

Fitch zakłada również, że województwo będzie kontynuowało swoją politykę finansową i strategiczną, która wspiera dobre wyniki operacyjne.

Agencja zauważa również, że jednostki ochrony zdrowia podległe Małopolsce mogą wymagać wsparcia finansowego, ale nie powinno to stanowić dużego obciążenia dla budżetu województwa, gdyż sytuacja finansowa w tych jednostkach jest lepsza niż w wielu innych województwach.

Zgodnie z budżetem na 2015 r. przyjętym pod koniec stycznia przez sejmik województwa, Małopolska będzie miała dochody na poziomie 1,072 mld zł i 1,183 mld zł wydatków. Na inwestycje przeznaczono w tym roku ponad 450 mln zł.

Jak zaznaczył marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa, budżet realizuje Strategię Rozwoju Województwa Małopolskiego do 2020 roku i przewiduje kontynuację wykorzystania funduszy europejskich z kończącej się perspektywy finansowej UE oraz nowej na lata 2014-2020. Jego założenia zostały oparte na wskaźnikach makroekonomicznych zawartych w budżecie państwa.

d3wdrxo

Podziel się opinią

Share
d3wdrxo
d3wdrxo