Trwa ładowanie...
d33q1e1

Aktualizacja strategii grupy PERN "Przyjaźń" do połowy 2014 r.

19.11. Płock (PAP) - Do połowy 2014 r. ma powstać aktualizacja strategii grupy kapitałowej Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) "Przyjaźń" - poinformował we...

d33q1e1
d33q1e1

19.11. Płock (PAP) - Do połowy 2014 r. ma powstać aktualizacja strategii grupy kapitałowej Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) "Przyjaźń" - poinformował we wtorek PAP prezes spółki Marcin Moskalewicz.

"Szacujemy, że będzie to pierwsze półrocze 2014 r., że powstanie nowa, zaktualizowana strategia dla grupy" - powiedział prezes PERN. Przypomniał, że obowiązująca obecnie strategia grupy PERN wyznacza cele działań do 2015 r.

"Wiadomo, że strategia musi być zmieniana, aktualizowana ze względu na zmieniające się warunki na rynku. Kiedy rok temu przyjmowaliśmy nową strategię, sytuacja inaczej wyglądała. Teraz, ze względu na dynamikę postępujących prac związanych z handlem ropą i paliwami, będziemy musieli nasze podejście do nowych wyzwań rynkowych poprawić, uaktualnić i zmienić" - podkreślił Moskalewicz.

Odpowiadając na pytanie dotyczące Terminalu Naftowego w Gdańsku - strategicznej inwestycji PERN - Moskalewicz poinformował, że w ramach przygotowań do przedsięwzięcia, które zgodnie z planem ma rozpocząć się na początku 2014 r., spółka złożyła dokumenty dotyczące wydania pozwolenia na budowę.

d33q1e1

"Jesteśmy na etapie złożenia dokumentacji, czyli pozwolenia na budowę. Dokumenty zostały złożone. W tej chwili jest okres dwóch miesięcy, kiedy ta dokumentacja będzie analizowana. Mam nadzieję, że nie będziemy musieli dokonywać dużo uaktualnień. Liczymy, że styczeń, tak jak szacowaliśmy, będzie tym miesiącem, w którym wbita zostanie pierwsza łopata" - powiedział prezes PERN.

Na początku listopada PERN i Naftoport podpisały umowę z włoskim koncernem Eni Trading and Shipping na przeładunek, magazynowanie i transport ok. 100 tys. ton ropy naftowej. Według PERN umowa ta otwiera nowe na polskim rynku możliwości tradingowe, czyli przyjęcie, magazynowanie, a następnie sprzedaż surowca do polskiego lub zagranicznego odbiorcy, zgodnie z dyspozycją jego właściciela.

Wcześniej PERN informował, że plany dotyczące Terminalu Naftowego, który ma powstać na terenie gdańskiego portu, obejmują budowę w najbliższych latach bazy do magazynowania i przeładunku ropy naftowej i chemikaliów, o łącznej pojemności ok. 700 tys. metrów sześc. Całkowita wartość inwestycji to 826 mln zł.

Pierwszy etap przedsięwzięcia - budowa zbiorników do przeładunku ropy naftowej - ma zakończyć się w 2015 r. Etap ten ma być zrealizowany ze środków własnych PERN w wysokości 415 mln zł. Drugi etap, czyli budowa zbiorników na produkty naftowe i produkty chemiczne - zgodnie ze wstępnym harmonogramem - ma zakończyć się w 2017. PERN zamierza pozyskać na ten cel środki zewnętrzne.

d33q1e1

Zgodnie z przyjętym przez PERN planem, gdański Terminal Naftowy ma osiągnąć "pełną funkcjonalność" w 2018 r.

PERN jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa. Spółka tłoczy ropę z Rosji (ok. 50 mln ton rocznie) do rafinerii polskich: PKN Orlen i Grupy Lotos oraz do rafinerii niemieckich - PCK Schwedt i Mider Spergau. Przesyła również surowiec tranzytem do gdańskiego Naftoportu, w którym posiada udziały.

PERN zarządza siecią ponad 2,6 tys. km rurociągów naftowych i paliwowych oraz bazami magazynowymi o łącznej pojemności ponad 3 mln metrów sześc. (PAP)

mb/ pad/ osz/

d33q1e1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33q1e1