Trwa ładowanie...
d3efmwg

Aktywa netto TFI wzrosły w czerwcu o 1,3 proc. do 166,1 mld zł - IZFiA

10.07. Warszawa (PAP) - Aktywa netto zgromadzone w TFI wzrosły w czerwcu 2013 r. o 1,3 proc. i wyniosły na koniec miesiąca 166,1 mld zł - wynika z raportu Izby Zarządzających...

Share
d3efmwg

10.07. Warszawa (PAP) - Aktywa netto zgromadzone w TFI wzrosły w czerwcu 2013 r. o 1,3 proc. i wyniosły na koniec miesiąca 166,1 mld zł - wynika z raportu Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami oraz Analiz Online.

W czerwcu rynek funduszy inwestycyjnych po raz trzynasty z rzędu zanotował wzrost wartości zarządzanych aktywów. Od początku 2013 roku aktywa funduszy inwestycyjnych wzrosły o 19,9 mld zł, czyli o 13,6 proc.

Według autorów raportu nadwyżka wpłat nad wypłatami wyniosła blisko 3,8 mld zł i niemal cała ta kwota to efekt wnoszenia środków do funduszy skierowanych do wybranych inwestorów.

Aktywa funduszy niepublicznych powiększyły się o ponad 4 mld zł (18,9 proc.) do 26,6 mld zł. Dzięki nowym wpłatom wzrosły również aktywa funduszy nieruchomości (o 4,4 proc.) oraz sekurytyzacyjnych (o 3,3 proc.).

d3efmwg

Z raportu wynika, że duży wpływ na ostateczną wartość aktywów netto funduszy inwestycyjnych miał także ujemny wynik zarządzania, który w czerwcu wynieść mógł około 2,4 mld zł. Powodem było pogorszenie koniunktury zarówno na rynku akcji, jak i długu.

W ujęciu wartościowym, największy spadek aktywów odnotowały fundusze dłużne, których majątek spadł o 1,7 mld zł (3,7 proc.) do 44,2 mld zł na koniec czerwca.

Słaba koniunktura na rynkach akcji zadecydowała o spadku aktywów funduszy akcyjnych, które zmniejszyły się o blisko 1,1 mld zł (-4,1 proc.) do 25,6 mld zł. Aktywa samych funduszy akcji polskich skurczyły się o 0,8 mld zł. Na wartości straciły również aktywa funduszy mieszanych, inwestujących zarówno na rynku akcji, jak i długu. W ciągu miesiąca zmniejszyły się one o 0,7 mld zł (-3,6 proc.) do 19,5 mld zł.

W największym stopniu spadek aktywów odczuły fundusze rynku surowców, które spadły o 14,2 proc. do 274,1 mln zł.

d3efmwg

"Dane za czerwiec pokazują, iż klienci wciąż szukają bezpieczeństwa. O blisko +3,0 proc. przyrosły aktywa funduszy ochrony kapitału (głównie dzięki popularności 1 funduszu) oraz fundusze gotówkowe i pieniężne. Cieszą się one sporą popularnością wśród klientów, którzy poszukują alternatywy dla nisko oprocentowanych lokat, bądź chcących przeczekać giełdową zawieruchę" - napisano w raporcie.

Z raportu wynika, że w samym czerwcu aktywa funduszy gotówkowych i pieniężnych zwiększyły swą wartość o 0,5 mld zł, a w ciągu całego półrocza o ponad jedną trzecią. (PAP)

seb/ ana/

d3efmwg

Podziel się opinią

Share
d3efmwg
d3efmwg