Aktywni 50+

Wypaleni zawodowo, niepotrzebni i wykluczeni z rynku pracy? Nieprawda. Osoby
po 50. roku życia mogą być równie wartościowymi pracownikami, jak ludzie młodzi. Trzeba jednak dać im szansę podniesienia kompetencji zawodowych oraz zmotywować do aktywnej nauki.

Aktywni 50+
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

20.09.2010 12:44

W Polsce wskaźnik zatrudnienia osób po 50. roku życia wynosi 32 proc., a średnia unijna to 46 proc. Jednocześnie ze strategii lizbońskiej wynika, że celem UE, jest osiągniecie zatrudnienia osób w tym wieku na poziomie 50 proc.

Badania PKPP Lewiatan wskazują, że aktywność osób w wieku 50+ jest wprost proporcjonalna do ich wykształcenia i kompetencji. - Osoby o wyższych kompetencjach są bardziej aktywne zawodowo i głównie ta grupa, spośród osób 50+ będzie skłonna podjąć pracę. Zatem najważniejsza jest aktywizacja osób o niższych kwalifikacjach zawodowych. Nauka w formie e-learningu jest dobrym rozwiązaniem. Jej atrakcyjność polega na tym, że nikt nie narzuca nam czasu i miejsca szkolenia. Nie zrazimy się ogromem wiedzy, jaką chcemy przyswoić. Można uczyć się etapami, nawet po jednej lekcji dziennie, ale trzeba to robić regularnie - mówi Aneta Grzyb-Hejduk, ekspert ds. szkoleń Akademii PARP.

Na rynku pracy nieuchronnie będzie przybywać osób starszych. Jest to olbrzymi potencjał wiedzy i doświadczenia, który pracodawcy będą mogli wykorzystać. Osób chętnych do nauki po 50-tce jest wiele. Trzeba jedynie pokazać im, jak mogą się doszkalać, inwestując swój czas, a nie pieniądze.

- W Akademii PARP mamy sporą grupę osób, które choć zbliżają się wiekiem do emerytury, to o niej nie myślą. Szkolą się z równie dobrymi wynikami, jak ludzie młodsi. Zdobywanie praktycznej wiedzy jest ich głównym motorem napędowym do nauki. Niektórzy myślą o założeniu własnej firmy i chcą się przekonać, czy dadzą sobie radę. Szkolenia w Akademii PARP dają taką możliwość.

- Pokazują, jak wygląda codzienność w małej firmie i jak sobie z nią radzić. Słowem, jest to solidna baza, aby podjąć decyzję, co dalej z moją karierą zawodową – mówi Aneta Grzyb-Hejduk.

Na portalu www.akademiaparp.gov.pl, znajduje się 21 szkoleń, w pięciu zakresach tematycznych. Najnowsze szkolenie „Podatek CIT”, to jedno z siedmiu popularnych szkoleń z zakresu prawno-finansowego. Już wkrótce niespodzianka - na portalu pojawi się szkolenie skierowane do wszystkich, którzy chcą poznać receptę na sukces.

Więcej informacji:
msp@akademiaparp.gov.pl
Infolinia 0-801 444 MSP (czyli 0-801 444 677)

pracownikparpszkolenie
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)