Alior będzie współpracował z T‑Mobile; bank chce pozyskać nowych klientów (opis)
12.12. Warszawa (PAP) - Alior Bank podpisał z T-Mobile Polska umowę o współpracy, na mocy której T-Mobile będzie świadczył usługi pośrednictwa finansowego - podał Alior w...
12.12. Warszawa (PAP) - Alior Bank podpisał z T-Mobile Polska umowę o współpracy, na mocy której T-Mobile będzie świadczył usługi pośrednictwa finansowego - podał Alior w komunikacie. Bank spodziewa się, że dzięki porozumieniu zwiększy się dynamika akwizycji klientów, liczy też na wzrost rentowności.
Porozumienie obejmuje przygotowanie kompleksowej oferty produktów i usług bankowych oraz zapewnienie do nich wielokanałowego dostępu pod marką związaną z T-Mobile Polska. Umowa wchodzi w życie z dniem podpisania. Została zawarta na pięć lat, z możliwością przedłużenia o kolejnych pięć lat.
T-Mobile, działając jako pośrednik banku, zaoferuje wybrane produkty w swoich punktach sprzedaży, zapewniając brand i marketing. Oferta obejmie rachunki bankowe, depozyty, kredyty, pożyczki i limity kredytowe oraz karty płatnicze. Operator i bank będą świadczyli usługi dla osób fizycznych, w tym prowadzących działalność gospodarczą oraz małych i średnich firm.
"Celem współpracy jest pozyskanie do obsługi istotnej części z 16 mln klientów T-Mobile Polska, zapewnienie tym klientom oraz obecnym posiadaczom kont osobistych Alior Sync najnowocześniejszych (...) rozwiązań technologii internetowej i mobilnej oraz bankowości transakcyjnej i zaoferowanie klientom produktów i usług, które łączyć będą unikalne korzyści wynikające ze współpracy banku i firmy telekomunikacyjnej" - napisano w raporcie.
Współpraca będzie obejmowała oferowanie klientom większości produktów bankowych we wszystkich możliwych kanałach, "ze szczególnym wykorzystaniem synergii technologicznych oraz przewag wynikających z modelu operacyjnego banku i firmy telekomunikacyjnej".
"Jeszcze w pierwszej połowie 2014 roku klienci zapoznają się z nowymi możliwościami, jakie udostępnimy im dzięki podpisanej umowie. Szczegóły jednak zaprezentujemy, gdy nasza propozycja będzie gotowa do komercyjnego wdrożenia" - poinformował cytowany w komunikacie Miroslav Rakowski, prezes T-Mobile Polska.
Wynagrodzenie T-Mobile z tytułu świadczenia usług pośrednictwa finansowego składać się będzie z trzech składników - z jednorazowej opłaty za każdego nowego klienta, który spełni określone kryteria, z opłaty miesięcznej uzależnionej od liczby klientów oraz "elementu odpowiadającego wartości brutto 35 proc. kalkulacyjnego zysku oddziału banku przed opodatkowaniem".
"W okresie do dnia 30 czerwca 2038 r. wskazanemu przez T-Mobile podmiotowi (...) jak również T-Mobile będzie przysługiwała na podstawie i na warunkach określonych w umowie (...) opcja nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa banku obejmującej oddział banku (ZCP). Opcja ta będzie mogła zostać zrealizowana w oparciu o przyjęcie złożonej przez bank nieodwołalnej oferty sprzedaży ZCP" - podano w komunikacie.
W komunikacie napisano, że sprzedaż może nastąpić za cenę będącą iloczynem liczby aktywnych klientów i kwoty z przedziału 400-500 zł.
Umowa zapewnia T-Mobile możliwość wskazania innego banku, który w przyszłości może nabyć od Alior Banku zorganizowaną część przedsiębiorstwa. (PAP)
morb/ jtt/