Trwa ładowanie...
d354q70
złoty
18-02-2009 16:30

Almunia niepokoi się chwiejnością kursów walut w Europie Środkowej i Wschodniej

Pytany o ewentualny plan pomocy dla Polski w
odpowiedzi na słabnący kurs złotego, komisarz UE ds. gospodarczych
i walutowych Joaquin Almunia wyraził w środę zaniepokojenie
chwiejnością kursów walut w krajach Europy Środkowej i Wschodniej.

d354q70
d354q70

_ Ja też jestem zaniepokojony chwiejnością kursów walutowych w niektórych krajach członkowskich _ - powiedział Almunia na konferencji prasowej.

Wskazał przy tym, że Polska i inne kraje świadomie same zdecydowały się na płynny kurs swoich walut, choć Komisja Europejska przestrzegała przed ryzykiem negatywnych konsekwencji takiego systemu.

_ Prawdą jest, że ten system ma swoje zalety _ - przyznał Almunia. - _ Od pięciu lat, od czasu rozszerzenia rozmawialiśmy o tym z władzami Polski, Czech i innych krajów. One dawały nam długą listę argumentów za płynnym kursem, my byliśmy bardziej ostrożni _.

Jego zdaniem, "niektóre publiczne wypowiedzi doprowadziły do przyspieszenia" nadmiernej chwiejności walut w nowych krajach członkowskich.

d354q70

_ Dlatego apeluję do władz gospodarczych, finansowych i nawet monetarnych we wszystkich krajach członkowskich, by były ostrożne w publicznych wypowiedziach, bo rynki reagują bardzo nerwowo _ - powiedział komisarz, przestrzegając przed konsekwencjami nieodpowiedzialnych oświadczeń.

Wypowiadając się w kontekście apeli Austrii o europejski plan działania na rzecz pomocy bankom w Europie Wschodniej i Środkowej, Almunia przyznał, że "na poziomie gospodarczym" jest zaniepokojony sytuacją krajów w tej części Europy.

_ Podzielam z władzami Austrii niepokój co do sytuacji tych gospodarek. W pełni podzielam niepokój dotyczący zagrożeń, które generuje sytuacja w takich krajach jak Ukraina, Serbia, Chorwacja czy Rumunia _ - powiedział komisarz.

_ W pełni podzielamy też obawy dotyczące prywatnych banków zachodnioeuropejskich, które w tych krajach mają filie i inwestują _ - dodał.

d354q70

Wykluczył jednak pomysł paneuropejskiego planu pomocy dla Europy Środkowej i Wschodniej.

_ Z naszego punktul widzenia to, czego nie możemy zrobić, to wykorzystać te same instrumenty wsparcia lub pomocy dla tych wszystkich krajów. W przypadku Rumunii lub Bułgarii - one są członkami UE i mamy zestaw instrumentów. W przypadku Chorwacji, z którą negocjujemy wejście do UE, mamy inne instrumenty, w przypadku Serbii czy Ukrainy jeszcze inne. Więc nie możemy dać im wszystkim takiego samego rodzaju wsparcia. Musimy je rozróżniać w zależności od różnych sytuacji w stosunku do UE _ - powiedział.

Zapewnił, że "politycznie KE zajmuje się tym tematem" i jest "gotowa" do dyskusji z władzami tych wszystkich krajów: nie tylko Austrii, ale też krajów, gdzie znajdują się filie austriackich banków, "by koordynować rodzaj potrzebnego wsparcia, by uniknąć pogłębienia się kryzysu".

Almunia wyraził też zaniepokojenie "kłopotami władz ukraińskich, dążącymi do osiągnięcia nowego porozumienia z MFW". W przypadku jego braku, Ukraina nie otrzyma pomocy. "Śledzimy na bieżąco negocjacje między Ukrainą a MFW" - zapewnił komisarz.

Inga Czerny

d354q70
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d354q70