Alstom ma kontrakt z GDF na modernizację El. Połaniec, pracuje nad ostateczną ofertą na blok w

19.04. Warszawa (PAP) - Alstom podpisał z GDF Suez kontrakt na modernizację sześciu bloków w Elektrowni Połaniec o wartości 65 mln euro - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami...

19.04.2012 | aktual.: 19.04.2012 18:53

19.04. Warszawa (PAP) - Alstom podpisał z GDF Suez kontrakt na modernizację sześciu bloków w Elektrowni Połaniec o wartości 65 mln euro - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami Jakub Radulski, prezes Alstom w Polsce. Poinformował, że spółka pracuje nad ostateczną ofertą w przetargu na wybór wykonawcy dla bloku w należącej do Enei Elektrowni Kozienice. Podtrzymuje, że chce dojść do porozumienia z Rafako w sprawie kar za opóźnienia inwestycji w Elektrowni Bełchatów.

"Wczoraj podpisaliśmy z GDF Suez ważny dla nas kontrakt na modernizację sześciu bloków w Elektrowni Połaniec. Wartość kontraktu to 65 mln euro" - powiedział prezes.

Poinformował, że chodzi o modernizację do 2014 roku części wysoko- i średnioprężnych turbin.

Pytany, czy konsorcjum Alstom i PBG złoży 25 kwietnia ostateczną ofertę w przetargu na wybór wykonawcy dla nowego bloku węglowego w Kozienicach, odpowiedział: "Pracujemy nad tym".

Zaznaczył jednocześnie, że to trudny komercyjnie projekt.

"Są duże wymagania, które stawia się wykonawcom, dostawcom technologii od momentu otwarcia przetargu. Na przykład inwestor będzie miał przez dziewięć lat prawo regresu i oddania bloku do dyspozycji wykonawcy, jeśli nie będą spełnione parametry techniczne, przez trzy lata dostawca musi utrzymać projektowe, wymagane specyfikacją, parametry techniczne. Zazwyczaj stosuje się tzw. krzywe korekcyjne, bo urządzenia się jednak zużywają" - powiedział.

Oferty wstępne w ogłoszonym przez Eneę przetargu złożyło trzech wykonawców: obok konsorcjum Alstom Power i PBG były to konsorcjum Hitachi Power Europe i Polimeksu-Mostostal oraz konsorcjum China Overseas Engineering Group (COVEC).

Prezes zauważył, że grupa Alstom nie chce realizować zbyt wielu projektów naraz.

"Musimy bilansować moce, które mamy do dyspozycji przy realizacji bloków na całym świecie. Jednym z grzechów, które zrobiliśmy podczas boomu było wzięcie bardzo wielu projektów. Nasza wewnętrzna strategia jest taka, że jako grupa Alstom chcemy rocznie kontraktować na świecie nie więcej niż trzy projekty pod klucz i sprzedawać tyle ile się da komponentów" - powiedział.

Konsorcja Alstomu biorą udział w przetargach na budowę nowego bloku w Elektrowni Turów (PGE)
i bloku w Elektrowni Jaworzno (Tauron)
.

Spółka jest na krótkiej liście potencjalnych wykonawców bloku węglowego o mocy około 1000 MW w elektrowni Ostrołęka obok Shanghai Electric Group Company, konsorcjum Hitachi i Polimex-Mostostal oraz konsorcjum Rafako, PBG i Mostostal Warszawa.

Konsorcjum Rafako chciało usunięcia Alstomu z krótkiej listy, ale jego odwołanie zostało oddalone przez Krajową Izbę Odwoławczą. Sprawa trafiła do sądu, postanowienie ma być wydane 26 kwietnia.

Alstom jest też w sporze z Rafako w sprawie kar umownych nałożonych przez PGE Górnictwo i Energetyka za nieterminowe wykonanie inwestycji w Bełchatowie. Spółka liczy na osiągnięcie porozumienia w tej sprawie.

"Tak jak zamknęliśmy ugodą z PGE sprawę Bełchatowa, to chcemy w tym kierunku iść w przypadku Rafako. Myślę, że to wola dwóch stron. Trzeba zrobić inwentaryzację i dojść do jakiegoś konsensusu" - powiedział Radulski.

Radulski poinformował też, że Alstom jest zainteresowany dostarczeniem turbin do bloków w Elektrowni Opole.

"Nasza oferta dla konsorcjum Polimeksu, jeśli chodzi o Opole, jest na stole" - powiedział, zaznaczając, że zwycięskie konsorcjum nie kontaktowało się z Alstom w tej sprawie.

Alstom przegrał w przetargu na wybór generalnego wykonawcy dla budowy dwóch bloków w Elektrowni Opole, pomimo zaoferowania niższej o ok. 100 mln zł netto ceny niż zwycięskie konsorcjum Rafako, Polimeksu-Mostostal i Mostostalu Warszawa.

Radulski poinformował, że Alstom jest zainteresowany budową bloków gazowych. Spółka będzie brać udział w przetargach PGE dla EC Pomorzany, Bydgoszcz i Puławy.

Alstom chce również oferować w Polsce technologie dla OZE. Spółka dostarcza także część konwencjonalną do elektrowni atomowych, jest zainteresowana udziałem w budowie pierwszej siłowni atomowej w Polsce. (PAP)

pel/ ana/

Źródło artykułu:PAP
budownictwopbg saalstom
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)