Trwa ładowanie...
d3mr1lm

Alumetal może w br. zrealizować capex do 10 mln zł wyższy niż zakładany

Warszawa, 19.08.2016 (ISBnews) - Alumetal może w tym roku zrealizować nakłady inwestycyjne do 10 mln zł wyższe niż wcześniej zakładane 100 mln zł, poinformował członek zarządu i dyrektor finansowy Przemysław Grzybek. Spółka planuje otwarcie pierwszej linii zakładu na Węgrzech w III kw. tego roku.

Share
d3mr1lm

"Może być do 10 mln zł więcej, z racji lekkiego przekroczenia nakładów na Węgrzech i z racji rozpoczęcia rozbudowy zakładu w Polsce" - powiedział Grzybek podczas konferencji prasowej.

Łączny capex związany z budową zakładu na Węgrzech może być o 3-4% wyższy niż pierwotnie zakładane 120 mln zł. W związku z jego realizacją spółka zakłada kolejne kilkadziesiąt milionów złotych nakładów w II połowie 2016 r.

Budowa zakładu jest obecnie zaawansowana w 85%. Całość zakładu ma być uruchomiona w IV kw. br.

d3mr1lm

"5 sierpnia otrzymaliśmy pozwolenie na użytkowanie całości zakładu, oczekujemy na dokument dopuszczający urządzenia. Nie wykluczamy, że już we wrześniu pierwsze stopy będą odlane, więc w III kw. produkcja na jednej linii odlewniczej będzie uruchomiona" - powiedział prezes Szymon Adamczyk.

Spółka spodziewa się także we wrześniu pierwszej wypłaty środków w ramach pomocy publicznej w formie tzw. cash grant.

Alumetal rozpoczyna także w tym roku prace nad rozbudową zakładu stopów wstępnych w Gorzycach, która ma co najmniej dwukrotnie zwiększyć zdolności produkcyjne zakładu i umożliwić produkcję drutu, obok tzw. wafli. Celem jest rozwój w zakresie produktów, które dają większą wartość dodaną.

"W tym roku to będą niewielkie wydatki, związane z projektowaniem. Mogą się także pojawić zaliczki na urządzenia" - powiedział prezes.

d3mr1lm

W związku z tym, że zarząd skupia się obecnie na dokończeniu projektu na Węgrzech, przesunięto termin decyzji o dalszym zaangażowaniu we francuską spółkę SKTB Aluminium.

"Przesunęliśmy decyzję na I połowę 2017 r. Plan jest taki, że w IV kw. przygotujemy bazę do stworzenia biznesplanu i na bazie biznesplanu i wyników, które wyjdą, będziemy decydowali, czy zaangażować się bardziej, czy podziękować" - powiedział Adamczyk.

W I połowie 2016 r. Alumetal zrealizował nakłady inwestycyjne w wysokości 67 mln zł, w tym 61,1 mln zł związane było z budową zakładu na Węgrzech.

Grupa kapitałowa Alumetal działa w przemyśle odlewniczym i hutniczym w zakresie produkcji wtórnego aluminium, tj. wytwarzania aluminiowych stopów odlewniczych oraz stopów wstępnych ze złomu aluminiowego. Grupa Alumetal zajmuje w tej dziedzinie pozycję krajowego lidera oraz jest czwartym największym wytwórcą wtórnych stopów aluminium w Europie. Spółka jest notowana na GPW od lipca 2014 r.

(ISBnews)

d3mr1lm

Podziel się opinią

Share
d3mr1lm
d3mr1lm