Trwa ładowanie...
d1ltpb7

Amerykańska gospodarka wciąż potrzebuje "wyjątkowego wsparcia" - Yellen

31.03. Waszyngton (PAP) - Amerykańska gospodarka wciąż potrzebuje "wyjątkowego wsparcia", ponieważ sytuacja na amerykańskim rynku pracy pozostaje daleka od normy - oceniła prezes...

Share
d1ltpb7

31.03. Waszyngton (PAP) - Amerykańska gospodarka wciąż potrzebuje "wyjątkowego wsparcia", ponieważ sytuacja na amerykańskim rynku pracy pozostaje daleka od normy - oceniła prezes Fed Jannet Yellen.

Wyjątkowe zaangażowanie Fed w celu wsparcia gospodarki w procesie ożywienia "wciąż jest potrzebne i będzie jeszcze potrzebne przez pewien czas" - powiedziała Yellen w poniedziałek w trakcie przemówienia na seminarium w Chicago.

"Gospodarka wciąż odczuwa skutki recesji, osiągnięcie naszych celów zajmie czas" - powiedziała.

d1ltpb7

Yellen oceniła, że sytuacja na amerykańskim rynku pracy pozostaje daleka od normy i dodała, że Fed wciąż jeszcze musi wiele zrobić, aby osiągnąć swoje cele pełnego zatrudnienia oraz stabilności cen.

Wskazane jest, aby Fed dalej utrzymywał znaczne wsparcie w celu osiągnięcia poprawy na rynku pracy, jest to możliwe bez zwiększania presji inflacyjnej, ponieważ aktywność w amerykańskiej gospodarce pozostaje poniżej swojego potencjalnego poziomu - powiedziała.

Yellen oświadczyła, że proces wygaszania programu luzowania ilościowego w USA nie oznacza zmniejszenia zaangażowania Fed w amerykańską gospodarkę.

"Podejmowane w ostatnim czasie działania, obniżające skalę skupu nowych obligacji nie oznaczają zmniejszenia zaangażowania Fed, odzwierciedlają raczej tylko opinie, że widoczna ostatnio poprawa sytuacji na rynku pracy sprawia, że nasze wsparcie ożywienia nie musi już rosnąć tak szybko" - powiedziała.

d1ltpb7

FED w marcu, po raz trzeci z rzędu, zdecydował się na obniżenie skali skupu aktywów w ramach programu luzowania ilościowego o 10 mld USD miesięcznie.

Po zakończeniu marcowego posiedzenia Yellen niespodziewanie oświadczyła, że Fed może zdecydować się na pierwsze podwyżki stóp procentowych na sześć miesięcy po tym, jak zakończony zostanie program luzowania ilościowego. Wcześniej w swoich komunikatach Fed utrzymywał, że stopy proc. w USA powinny pozostawać bez zmian przez "znaczny okres czasu". (PAP)

wst/ jtt/

d1ltpb7

Podziel się opinią

Share
d1ltpb7
d1ltpb7