Trwa ładowanie...
dxk79ot

Analitycy podzieleni w opiniach nt. wysokości stóp proc. w 2013 r. (opinia)

16.04. Londyn (PAP) - Analitycy banków zachodnich przewidują różne scenariusze dla polityki pieniężnej w Polsce, zakładające zarówno wyraźne obniżenie stóp, jak i ich utrzymanie na...

dxk79ot
dxk79ot

16.04. Londyn (PAP) - Analitycy banków zachodnich przewidują różne scenariusze dla polityki pieniężnej w Polsce, zakładające zarówno wyraźne obniżenie stóp, jak i ich utrzymanie na niezmienionym poziomie do końca roku.

Najważniejsza ze stóp procentowych po serii obniżek łącznie o 150 pb od listopada 2012 r. jest obecnie na poziomie 3,25 proc. Na kwietniowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy bez zmian.

ING zakładający dotychczas jeszcze jedną redukcję o 25 pb. do 3,0 proc. przewiduje obecnie, że do wakacji spadnie do poziomu 2,75 proc. Główne powody to: brak odbicia w produkcji, niska stopa inflacji, w tym cen żywności, co wykazały dane za marzec (1 proc. rdr) oraz opóźnianie się spodziewanego odbicia w eurostrefie.

Według ING inflacja będzie poniżej 1 proc. rdr przez cały II kw. (średnio 0,8 proc.), a w ujęciu średniorocznym za 2013 r. wyniesie 1,3 proc.

dxk79ot

Innego zdania jest JP Morgan. Zdaniem tego banku marcowy odczyt inflacji to za mało, by skłonić RPP do zmiany postawy wyczekującej, ponieważ Rada zakładała, że inflacja może być poniżej dolnego progu, gdy z początkiem marca nieoczekiwanie obniżyła stopy procentowe o 50 pb.

"Zakładając jednak, że w najbliższych miesiącach będą coraz niższe odczyty inflacji, na znaczeniu zyskają dane o bieżącej aktywności gospodarki. Z tego punktu widzenia ryzyko cięć ostatnio wzrosło" - stwierdził JP Morgan.

Bank ocenia na 40 proc. prawdopodobieństwo kolejnej redukcji stóp o 25 pb. do lipca.

Z kolei Credit Suisse przekonany jest, że cykl redukcji stóp procentowych zakończył się i że najważniejsza z nich utrzyma się na obecnym poziomie do końca 2013 r.

"Wprawdzie marcowy odczyt inflacji jest nieznacznie niższy od prognozy NBP z marcowego raportu inflacyjnego, ale podtrzymujemy pogląd, iż poprawa aktywności gospodarki potwierdzi w najbliższych miesiącach, że cykl obniżek stóp dobiegł końca" - napisali analitycy. (PAP)

asw/ ana/

dxk79ot
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxk79ot