Trwa ładowanie...
d25yb0l
21-10-2016 18:15

Analitycy: złoty traci wobec dolara

Koniec tygodnia przyniósł dalszą przecenę polskiej waluty, szczególnie wobec dolara amerykańskiego. Ok. godz. 17.20 euro kosztowało 4,33 zł; dolar - 3,98 zł; frank szwajcarski - 4,0 zł; funt brytyjski - 4,86 zł.

d25yb0l
d25yb0l

"Złotemu nie sprzyjał w piątek rynkowy sentyment, bowiem na rynkach akcyjnych można było zaobserwować spadki. Cały miniony tydzień nie był jednak dobry dla polskiej waluty, która wobec euro straciła ok. 2, a wobec USD ok. 6 groszy. Spodziewamy się, że przyszły tydzień przyniesie kontynuację osłabienia złotego" - informuje analityk BM mBanku Rafał Sadoch.

Według niego, jest możliwość wzrostu notowań EUR/PLN do poziomu 4,34, a wobec USD/PLN do 4.00 zł.

Zdaniem Sadocha, piątkowe dane GUS na temat nieco słabszej koniunktury gospodarczej w październiku nie miały wpływu na notowania złotego. W przyszłym tygodniu opublikowane zostaną dane na temat wrześniowej stopy bezrobocia w naszym kraju, która najprawdopodobniej obniży się do 8,4 proc. Również i te dane raczej nie będą miały wypływu na złotego, "który będzie głównie kształtowany przez rynkowy sentyment" - uważa analityk.

Zdaniem analityka DM Banku Ochrony Środowiska Konrada Ryczki, osłabianie złotego "bazuje na rosnącej wycenie dolara amerykańskiego na szerokim rynku, gdzie inwestorzy pozycjonują się pod prawdopodobną grudniową podwyżkę stóp przez FED".

"Dodatkowo lokalne czynniki (m.in. obawy o wzrost gospodarczy oraz przyszłoroczny budżet) również działają na niekorzyść złotego. Z lokalnego punktu widzenia należy wspomnieć o ostatnich wypowiedziach przedstawicieli RPP, którzy zwracali uwagę, iż stopy mogłyby wzrosnąć już w 2017r., a nie jak poprzednio sygnalizował A. Glapiński dopiero na początku 2018r." - zaznaczył analityk DM BOŚ.

d25yb0l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25yb0l