Analiza futures na WIG20 - przed otwarciem
Otwarcie kontraktów uplasowało się wczoraj poniżej strefy cenowej Fibonacciego: 1473 – 1479 pkt. Początek sesji upłynął w bardzo nerwowej atmosferze, w wyniku czego naruszeniu uległ przedział wsparcia: 1442 – 1447 pkt., skonstruowany na bazie wykresu dziennego.
Jak pamiętamy, to właśnie tutaj wyczerpał się potencjał spadkowy silnego ruchu cenowego, z jakim mieliśmy do czynienia we wtorek.
Po naruszeniu poziomu: 1442 pkt., byki bardzo szybko opanowały sytuację, choć ta okoliczność wcale nie ostudziła narastających coraz bardziej emocji. Ich odzwierciedleniem były silne, kilkudziesięciopunktowe ruchy cenowe, odbywające się w przeciwstawnych kierunkach. Widać jednak było, że popyt nie jest już tak uległy, jak w trakcie poprzednich sesji.
Potwierdzeniem ofensywnego nastawienia strony popytowej był także silny wzrost wolumenu obrotu na rynku kasowym. Ta sytuacja zapowiadała zatem możliwość wykrystalizowania się nieco dłuższego i bardziej stabilnego ruchu wzrostowego. Ktoś, kto obstawił taki właśnie scenariusz nie pomylił się, gdyż notowania kontraktów rzeczywiście poszybowały z poziomu: 1425 (minimum sesji) w okolice zapory podażowej: 1473 – 1479 pkt. Tutaj jednak bykom zabrakło determinacji i niedźwiedzie, widząc ich słabość, ponownie przejęły inicjatywę na parkiecie.
Końcówka sesji, za sprawą poprawiających się kwotowań indeksów amerykańskich i lepszego od prognoz indeksu ISM – usługi, przyniosła kontynuację ruchu wzrostowego. Ostatecznie zamknięcie kontraktów wypadło na poziomie: 1473 pkt., co stanowiło półtoraprocentowy wzrost w stosunku do wtorkowej ceny odniesienia.
Ocena układu technicznego i strategia gry
Środowa sesja potwierdziła, że przedział cenowy: 1442 – 1447 pkt. jest nieprzypadkowym zakresem wsparcia. Co prawda w początkowej fazie notowań doszło do naruszenia poziomu: 1442 pkt., niemniej było to incydentalne wydarzenie i podczas kolejnych prób wyłamania, strona popytowa broniła się już tutaj bardzo dzielnie. Wymieniony zakres nadal zatem powinien spełniać rolę wsparcia, a jego kolejne naruszenia wskazywałyby, że rynek nadal odznacza się sporą słabością.
Z wykresu wynika, że kolejną barierą popytową jest przedział: 1370 – 1380 pkt. Tym samym można założyć, iż potencjał spadku po przełamaniu testowanego obecnie wsparcia wynosi ok. 60 punktów. Rynek jest jednak skrajnie wyprzedany, zatem trudno jednoznacznie stwierdzić, czy niedźwiedziom uda się ostatecznie sprowadzić tutaj kontrakty. Powyższa uwaga ma również rację bytu chociażby z tego powodu, iż podczas wczorajszej sesji byki nie okazywały już braku zainteresowania handlem, i jak wiadomo kilkakrotnie udało im się przejąć inicjatywę na parkiecie. Co prawda nie został jeszcze wygenerowany sygnał zamknięcia krótkich pozycji (bykom nie udało się bowiem doprowadzić do zanegowania intradayowej strefy oporu: 1473 – 1479 pkt.) niemniej ofensywne nastawienie kupujących stanowiło swoistego rodzaju przeciwwagę dla wcześniejszych dokonań popytu.
Skoro mowa o krótkich pozycjach, to tak jak podkreślałem wcześniej, część kontraktów zamknąłbym z chwilą anulowania bariery podażowej: 1473 – 1479 pkt. (dla inwestorów stosujących agresywne strategie inwestycyjne, takie wyłamanie mogłoby również zostać potraktowane, jako intradayowy sygnał kupna). Wszystkie kontrakty odkupiłbym natomiast z chwilą wybicia się rynku powyżej kluczowej obecnie strefy oporu: 1519 – 1527 pkt.
Biorąc pod uwagę przebieg sesji za oceanem, a także utrzymujący się dzisiaj rano sentyment spadkowy na rynkach azjatyckich, nie wykluczone, że kontrakty ponownie przetestują dzisiaj zakres znanej nam już bariery popytowej: 1442 – 1447 pkt. Jeśli notowania FW20H09 zaczną konsekwentnie przebiegać poniżej poziomu: 1442 pkt., potraktowałbym taką okoliczność jako kolejny sygnał sprzedaży.
Paweł Danielewicz
Analityk
DM BZ WBK
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |