Analiza futures na WIG20 - przed otwarciem
Poniedziałkowe przebudzenie popytu w końcowej fazie sesji za oceanem zadecydowało w dużym stopniu o porannym klimacie, jaki zapanował wczoraj na rynkach europejskich.
Nam również spodobał się wspomniany atak amerykańskich inwestorów, w związku z czym notowania kontraktów rozpoczęły się z luką hossy. Poranny triumf byków trwał jednak dokładnie 30 minut. Z chwilą otwarcia rynku kasowego, optymizm szybko wyparował, a pogłębiającą się słabość popytu dostrzegły niedźwiedzie, które momentalnie przejęły inicjatywę.
Warto odnotować, że bardzo precyzyjnie zadziałała wczoraj bariera podażowa Fibonacciego przebiegająca w przedziale: 2284 – 2287 pkt. To właśnie tutaj uzewnętrzniła się słabość byków, które pomimo wielokrotnych starań, nie były w stanie przełamać naporu podaży. Po kilkudziesięciu minutach bezwzględnej przeceny, kontrakty przetestowały barierę popytową: 2221 – 2226 pkt., skonstruowaną na bazie wykresu dziennego. Tutaj niestety zabrakło precyzji i kontrakty – po dość głębokim naruszeniu wspomnianej strefy cenowej – szybko przedostały się z powrotem powyżej poziomu: 2226 pkt.
Kolejne godziny upłynęły pod znakiem konsolidacji. Kontrakty poruszały się zatem w bardzo wąskim korytarzu cenowym i ewidentnie – wspomniana już strefa cenowa: 2221 – 2226 pkt. – wpływała stabilizująco na notowania FW20Z08. Ruch boczny zakończył się jednak wybiciem dołem i testem strefy wsparcia: Fibonacciego: 2177 – 2185 pkt. W swoich komentarzach online eksponowałem znaczenie wymienionego obszaru cenowego. Strefa jak wiemy zadziałała z dużą precyzją i to tutaj właśnie zrodził się niezwykle silny ruch odreagowujący, który „zaprowadził” kontrakty w okolice przedziału oporu: 2277 – 2282 pkt.
Ostatecznie zamknięcie kontraktów wypadło na poziomie: 2224 pkt., co stanowiło wzrost o 0.36% w stosunku do poniedziałkowej ceny odniesienia.
Na wczorajszej sesji ważną rolę odegrały dwie strefy cenowe Fibonacciego: 2221 – 2226 pkt. i 2177 – 2185 pkt. Po przełamaniu tej pierwszej (co początkowo wygenerowało błędny sygnał sprzedaży, gdyż kontrakty szybko powróciły powyżej wskazanego przedziału), rynek dotarł w końcowym fragmencie sesji do niżej usytuowanego obszaru wsparcia. Ten przedział zadziałał już jednak z wielką precyzją i bykom udało się przejąć tutaj inicjatywę. Co ciekawe, wczorajsze zamknięcie wypadło w strefie: 2221 – 2226 pkt. Taka sytuacja powinna przełożyć się kontynuację ruchu wzrostowego. Nie przełoży się jednak, gdyż ponownie doświadczyliśmy wczoraj niezwykle silnego tąpnięcia indeksów za oceanem. Dodatkowo „amerykański scenariusz” powtórzyły dzisiaj rynki azjatyckie, gdzie doszło do jeszcze głębszej przeceny.
Nie ukrywam, że w kontekście FW20Z08 obstawiałem wariant obrony ważnej zapory popytowej plasującej się w przedziale: 2177 – 2185 pkt. Wydawało mi się, że jest szansa no to, że mniej więcej w tym właśnie rejonie cenowym uformuje się krótkoterminowy dołek. Dlatego zalecałem tutaj zamknięcie części krótkich pozycji, gdyż uważałem, że byki staną na wysokości zadania i nie dopuszczą do anulowania znanego nam już obszaru cenowego. Generalnie tak się właśnie stało, jednak silne spadki w USA wybiją prawdopodobnie dzisiaj z rytmu naszych kupujących i anulują interesujący sygnał techniczny, jaki pojawił się po wczorajszej sesji.
Przełamanie tego zakresu jeszcze bardziej skomplikuje układ techniczny wykresu i wygeneruje kolejny sygnał sprzedaży. Następnym przedziałem wsparcia jest dopiero strefa: 2115 – 2125 pkt., choć trzeba obiektywnie przyznać, że nie odznacza się tak dużą wiarygodnością, jak zakres: 2177 – 2185 pkt. Niemniej jednak można spodziewać się tutaj większej aktywności popytu.
O poprawie sytuacji technicznej będzie można mówić wówczas, gdy kupującym ponownie uda się przedostać powyżej strefy: 2177 – 2185 pkt. Trudno na tym etapie rozwoju zdarzeń przewidzieć, jaki przebieg będzie miała dzisiejsza sesja? Czy popyt – podobnie jak wczoraj – przebudzi się również dzisiaj i na rynku pojawi się ruch wzrostowy? Sądzę, że nikt tego do końca nie wie, i w związku z tym trzeba po prostu uważnie obserwować wykres i na tej bazie starać się podejmować swoje decyzje inwestycyjne.
Paweł Danielewicz Analityk
DM BZ WBK
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |