Trwa ładowanie...
d3mfsdk
sesja
15-12-2008 08:17

Analiza futures na WIG20 - przed otwarciem

Otwarcie kontraktów uplasowało się w piątek powyżej ważnej zapory popytowej Fibonacciego przebiegającej w zakresie: 1743 - 1750 pkt.

d3mfsdk
d3mfsdk

Otwarcie kontraktów uplasowało się w piątek powyżej ważnej zapory popytowej Fibonacciego przebiegającej w zakresie: 1743 - 1750 pkt. Tym samym na wykresie pojawiła się ogromnych rozmiarów luka bessy, będąca konsekwencją czwartkowej decyzji Senatu USA odrzucającej założenia planu pomocowego dla amerykańskiego sektora motoryzacyjnego.

Wykres kontraktów terminowych FW20Z08
Źródło: Wykres kontraktów terminowych FW20Z08

Poranna fala przeceny zatrzymała się jednak bardzo precyzyjnie w obszarze znanej nam już strefy wsparcia: 1743 - 1750 pkt. Pomimo wielokrotnych prób przełamania tego przedziału, niedźwiedzie musiały w końcu uznać wyższość strony popytowej. Bykom udało się zatem oddalić niebezpieczeństwo wyłamania, „podciągając” jednocześnie notowania kontraktów w rejon intradayowej zapory podażowej: 1776 - 1780 pkt.

Po przetestowaniu wymienionego oporu, rynek wszedł na długie godziny w fazę ruchu bocznego. Zakres zmienności na kontraktach nie pozwalał na „uprawianie” czynnego day-tradingu, gdyż kontrakty poruszały się naprawdę w niespotykanie wręcz wąskim zakresie cenowym. Kilkanaście minut przed odczytami danych zza oceanu rynek zaczął się ożywiać. Odczyty okazały się zgodne z prognozami, dlatego reakcja rynku była raczej stonowana. Byki zaczęły jednak coraz wyraźniej przejmować inicjatywę, konsekwentnie podnosząc wartość FW20Z08.

d3mfsdk

Ostatecznie zamknięcie kontraktów wypadło na poziomie: 1774 pkt., co stanowiło spadek o 2.79% w stosunku do czwartkowej ceny odniesienia. W samej końcówce notowań, za sprawą pogarszających się kwotowań indeksów amerykańskich, niedźwiedzie zatem ponownie zaatakowały, niwelując w pewnym stopniu skalę wcześniejszego odreagowania wzrostowego.

Piątkowa sesja udowodniła, że zakres wsparcia: 1743 - 1750 pkt. to nieprzypadkowa strefa cenowa, gdyż tutaj właśnie doszło do uformowania się intradayowego punktu zwrotnego. Jak mogliśmy się przekonać, niedźwiedzie - w początkowej fazie notowań - próbowały doprowadzić do zanegowania w/w przedziału, jednak bykom bardzo sprawnie udawało się tutaj akumulować podaż. Nadal zatem strefa: 1743 - 1750 pkt. pozostaje aktualną zaporą popytową, po przełamaniu której spadki powinny przyspieszyć.

Początkowa faza notowań przyniesie nam jednak odreagowanie wzrostowe. Piątkowa sesja za oceanem okazała się bowiem triumfem strony popytowej. Co prawda w trakcie weekendu administracja USA nie przedstawiła jeszcze konkretnego planu, dzięki któremu udałoby się uchronić GM i Chryslera przed bankructwem, niemniej wydźwięk piątkowej sesji, a także nadzieje na to, że w końcu ów plan zostanie przyjęty powinny stymulować popyt do działania. Nie da się jednak ukryć, że niepewność w dalszym ciągu będzie towarzyszyć poczynaniom inwestorów, a to z kolei może ograniczać „erupcję” optymizmu na rynkach.

Nadal zatem konsekwentnie utrzymywałbym niewielką ilość długich pozycji. Z punktu widzenia techniki, przełamanie kluczowej obecnie zapory podażowej: 1845 - 1848 pkt. zinterpretowałbym jako sygnał kupna. Gdyby rzeczywiście doszło do takiego wyłamania, rozważyłbym wówczas otwarcie kolejnych długich pozycji. Nie ukrywam jednak, że w przypadku zaistnienia trudności z przełamywanie w/w oporu, wykorzystałbym wówczas pierwszy istotny sygnał słabości na wykresie 30-minutowym kontraktów i zamknął długie pozycje (tej kwestii poświęcę jednak więcej miejsca w swoich komentarzach online, przedstawiając także konkretne argumenty przemawiające za podjęciem takiej decyzji).

d3mfsdk

Zwracam również uwagę na specyfikę tego tygodnia. Jak wiadomo w piątek wygasa grudniowa seria kontraktów. Biorąc pod uwagę ilość otwartych pozycji, a także wrzawę medialną powstałą w związku z niestandardową aktywnością występującą na tej serii, nadchodzący tydzień może nam rzeczywiście dostarczyć sporych emocji. Spore emocje, to oczywiście ogromna zamienność, przekładająca się z kolei na większe ryzyko popełnienia kosztownej pomyłki. Trzeba w tym tygodniu o tej kwestii na pewno pamiętać.

Paweł Danielewicz
Analityk
Dom Maklerski BZ WBK S.A.

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d3mfsdk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mfsdk