Trwa ładowanie...
d4b1nbz
09-03-2017 12:51

Analizy Online: Aktywa TFI wzrosły o 1,4% m/m do 265,5 mld zł w lutym

Warszawa, 09.03.2017 (ISBnews) - Wartość środków powierzonych krajowym funduszom inwestycyjnym wzrosła w lutym o 1,4% m/m do 265,5 mld zł, podały Analizy Online oraz Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami. 

d4b1nbz
d4b1nbz

"Wartość aktywów netto zarządzanych przez fundusze inwestycyjne wzrosła w lutym do poziomu 265,5 mld zł. To o +3,8 mld zł więcej niż miesiąc wcześniej, co odpowiada dynamice na poziomie +1,4%. Do szczytu z września 2016 roku brakuje już tylko 0,7 mld zł. Nieznacznie poprawiła się dynamika 12-miesięczna, choć trzeci miesiąc z rzędu była jednocyfrowa (+5,1%)" - czytamy w raporcie.

W tym roku rynkowi funduszy sprzyja powrót dobrej koniunktury na warszawski parkiet.

"Od końca listopada w 3 miesiące indeks WIG wzrósł o +20%, dzięki czemu fundusze mające w portfelach akcje polskich spółek osiągały atrakcyjne wyniki. W samym lutym - według szacunków Analiz Online - wynik z zarządzania powiększył wartość aktywów o ponad +2,3 mld zł. Jednocześnie saldo wpłat i wypłat szacowane jest na ok. +1,5 mld zł" - podano także.

Podobnie jak w poprzednim miesiącu, w lutym w największym stopniu wzrosły aktywa funduszy akcyjnych, które dzięki bardzo dobrym wynikom i zastrzykowi nowych środków zwiększyły aktywa o ponad +4,8%, czyli 1,4 mld zł. Na koniec lutego ich wartość wyniosła 31,4 mld zł, a udział w rynku wzrósł do najwyższego poziomu od listopada 2015 roku (11,8%).

d4b1nbz

"Nieco wyższą dynamikę odnotowały fundusze akcji polskich (+5%), które na koniec lutego zarządzały aktywami wartymi 23 mld zł. W przypadku funduszy akcji zagranicznych dynamika wyniosła +4%, a wartość środków sięgnęła 8,4 mld zł. Dobra koniunktura na rynkach akcji sprzyjała także funduszom mieszanym, których aktywa powiększyły się o ponad +0,7 mld zł do 28,7 mld zł na koniec lutego" - czytamy dalej.

Analizy Online zwracają także uwagę, że luty był bardzo udany także dla funduszy absolutnej stopy zwrotu. Dzięki dobrym wynikom oraz udanym emisjom certyfikatów kilkunastu funduszy, wartość ulokowanych w nich środków powiększyła się o +0,7 mld zł.

"Na koniec lutego wartość aktywów przekroczyła 15,9 mld zł (najwięcej w historii). W minionym miesiącu dobrze radziły sobie także fundusze dłużne. Luty był najlepszym miesiącem na rynku długu krajowego od sierpnia 2015 roku. Indeks IROS mierzący zmianę cen polskich obligacji skarbowych o stałym oprocentowaniu wzrósł o +0,38%, dzięki czemu większość funduszy polskich papierów dłużnych wypracowała zysk. I choć klienci wycofywali z nich swoje oszczędności, to jednocześnie wpłacali je do funduszy obligacji korporacyjnych, czy inwestujących na rynkach zagranicznych. W efekcie aktywa całego segmentu wzrosły o +1,1% do blisko 44 mld zł" - czytamy też w materiale.

W drugim miesiącu roku dodatnią dynamikę aktywów odnotowały wszystkie segmenty rynku. Niezagrożoną pozycję lidera utrzymały fundusze aktywów niepublicznych, których majątek na koniec lutego warty był blisko 104 mld zł. W pierwszej trójce pozostały także fundusze dłużne oraz gotówkowe i pieniężne, podsumowano w raporcie.

(ISBnews)

d4b1nbz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b1nbz