Trwa ładowanie...
d2by4v2

Ankieta: 80% młodych lekarzy chce wyjechać z kraju

Tylko co piąty absolwent studiów medycznych
chce pozostać w kraju - wynika z badań, przeprowadzonych przez
Stowarzyszenie Hipokrates. Reszta ankietowanych nie widzi w Polsce
dla siebie szans - informuje "Dziennik Polski".

d2by4v2
d2by4v2

Wiosną tego roku anonimową ankietę, przygotowaną przez Stowarzyszenie Hipokrates, wypełniło ponad 95% studentów V i VI roku medycyny w Krakowie, czyli 264 osoby. Jej wyniki są porażające: aż 65% ankietowanych jest zdecydowanych po ukończeniu studiów wyjechać z kraju, 15% się waha, natomiast tylko 20% chce pracować w kraju.

Jako główne motywy chęci wyjazdu studenci podają niskie zarobki (44% zdecydowanych na wyjazd) i trudności w otwarciu specjalizacji (29%). Natomiast studenci, deklarujący chęć pozostania w Polsce, jako najważniejsze przyczyny swojego wyboru podają względy rodzinne (51%), względy patriotyczne (25%) oraz chęć dalszego kształcenia w Polsce w trybie studiów doktoranckich (19%).

Młodzi medycy planują wyjazd do Anglii i Irlandii (39%) oraz krajów skandynawskich (18%), 25% zdecydowanych na emigrację chciałoby pracować w Austrii, Niemczech, Hiszpanii, Włoszech, Francji, a także - ku zaskoczeniu - w Czechach, gdzie przed wstąpieniem do UE, tj. w 2004 r. zarobki lekarzy zostały znacząco podwyższone. W Polsce jednak nic takiego nie nastąpiło i dlatego dla medyków z Polski praca jest tam dziś bardzo atrakcyjna. Najczęściej wymienianym krajem spoza Wspólnoty są Stany Zjednoczone oraz Australia - czytamy w "Dzienniku Polskim".(PAP)

d2by4v2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2by4v2