Trwa ładowanie...
d4fnsrn
26-06-2014 12:34

Ankieta NBP: Ożywienie gosp. postępuje w I kw., ale skala daleka od 2007-2008 r.

Warszawa, 26.06.2014 (ISBnews) - W I kw. 2014 r. odnotowano dalsze sygnały ożywienia gospodarczego w sektorze przedsiębiorstw. Jednak skala tego wzrostu nadal pozostała daleka od obserwowanej w latach 2007-2008, wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego (NBP) na temat sytuacji finansowej sektora przedsiębiorstw.

d4fnsrn
d4fnsrn

"W analizowanym okresie przychody ogółem wzrosły o 2,7% w ujęciu rocznym. Za dodatni wynik odpowiadały w przede wszystkim przychody ze sprzedaży zagranicznej (choć ich dynamika wyhamowała do 3,6%), a także większa dynamika sprzedaży krajowej (do 3,1%). Odsetki przedsiębiorstw, które w relacji rocznej odnotowały wzrost sprzedaży, były wyższe niż w poprzednim kwartale o 5,5 pkt proc. w przypadku sprzedaży krajowej oraz o 3,6 pkt proc. w przypadku sprzedaży zagranicznej" - czytamy w raporcie.

Według NBP, źródeł tak silnych wzrostów - szczególnie dla sprzedaży krajowej - można upatrywać w poprawie sytuacji w budownictwie. I kwartał 2014 r. przyniósł bowiem wyraźną poprawę kondycji firm budowlanych, które po raz pierwszy od 1,5 roku odnotowały dodatnią dynamikę przychodów (7%), i to mimo dalszych obniżek cen. Wyraźną poprawę i bardzo dobre wyniki osiągnęły także firmy przetwórcze, zwłaszcza eksporterzy. Sytuacja zaczęła poprawiać się również w usługach, głównie dla biznesu.

"Z problemami nadal borykały się natomiast energetyka oraz górnictwo węglowe. W energetyce przyczyną dużego spadku sprzedaży, wynoszącego ok. 10%, były łagodna zima i wysoka temperatura powietrza w I kwartale tego roku. Warto jednak zauważyć, że przeprowadzone wówczas dostosowania pozwoliły w znacznym stopniu złagodzić spadek zysków i utrzymać branży wysoką rentowność. Również górnictwo podjęło próby ratowania sytuacji, jednak okazały się one niewystarczające. W I kwartale tego roku sprzedaż spadła o 12,5% w ujęciu rocznym i sektor węglowy poniósł straty" - czytamy dalej.

Bank centralny podkreśla, że przez czwarty kwartał z rzędu przedsiębiorstwa utrzymały wyższą dynamikę przychodów niż kosztów - różnica zmniejszyła się do 0,6 pkt proc. Mniejszej dynamice kosztów sprzyjały niższe ceny surowców i materiałów. Natomiast brak pewności przedsiębiorców co do trwałości ożywienia koniunktury sprawiał, że chętnie optymalizowali oni koszty.

d4fnsrn

"W I kwartale 2014 r. - po raz pierwszy od 2008 r. - ponad połowa firm zwiększyła liczbę pracowników. Znaczny, co najmniej 10-proc. wzrost zatrudnienia odnotowano w 19,6 proc. przedsiębiorstw (wzrost o 6,0 pkt proc. w ujęciu rocznym), natomiast redukcję o podobnej skali ? w 13,2 proc. firm (w ujęciu rocznym spadek o 6,7 pkt proc.)" - czytamy dalej.

Zdecydowanie największy udział we wzroście zatrudnienia miały przemysł przetwórczy (to blisko 40% pracowników w całym sektorze przedsiębiorstw), handel oraz pozostałe usługi. W przemyśle przetwórczym zatrudnienie wzrosło o 2,9% r/r, w handlu - o 3,3%, zaś w pozostałych usługach - o 6,8%.

"Zgodnie z przewidywaniami kryzys rosyjsko-ukraiński nie miał dużego wpływu na poziom przychodów i wyniki finansowe sektora przedsiębiorstw. Czynnikami, które przeciwdziałały spadkowi przychodów, również w grupie branż silnie zaangażowanych w handel z Rosją bądź Ukrainą, były m.in. niewielki udział sprzedaży do tych krajów, znaczący wzrost eksportu do państw strefy euro oraz dalsze aktywne poszukiwanie nowych rynków zbytu. Z drugiej strony niewielki popyt generowany przez nowe rynki zbytu (do krajów rozwijających się trafiło w I kw. br. tylko 8,3% polskiej sprzedaży zagranicznej) oraz spadek cen produkcji sprzedanej przemysłu można wymienić wśród czynników hamujących dynamikę eksportu" - napisano także w materiale.

(ISBnews)

d4fnsrn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fnsrn