Trwa ładowanie...
bank
21-09-2010 13:10

ANSA: konfiskata 23 mln euro z konta watykańskiego banku

Włoska Gwardia Finansowa zajęła 23 miliony euro, znajdujące się na koncie watykańskiego banku IOR - poinformowała we wtorek agencja ANSA. Według włoskiej agencji śledztwem objęto m.in. prezesa banku Ettore Gotti Tedeschi.

ANSA: konfiskata 23 mln euro z konta watykańskiego bankuŹródło: Jupiterimages
d2muyob
d2muyob

Włoska Gwardia Finansowa zajęła 23 miliony euro, znajdujące się na koncie watykańskiego banku IOR - poinformowała we wtorek agencja ANSA. Według włoskiej agencji śledztwem objęto m.in. prezesa banku Ettore Gotti Tedeschi i drugą osobę z jego kierownictwa.

Watykan zapewnił o swym zaufaniu do prezesa banku IOR i wyraził zdziwienie decyzją włoskiej prokuratury, na wniosek której Gwardia Finansowa zajęła 23 miliony euro na koncie w tym watykańskim banku. Śledztwem objęto m.in. jego prezesa Ettore Gotti Tedeschi.

Po raz pierwszy prokuratura we Włoszech podjęła decyzję o zajęciu pieniędzy na koncie w watykańskim banku. Dochodzeniem objęto też drugą osobę z jego kierownictwa.

Według włoskiej agencji ANSA, która poinformowała we wtorek o zajęciu pieniędzy na koncie w IOR (Instytut Dzieł Religijnych), rachunek ten należał do banku Credito Artigiano Spa. Prowadzone przez prokuraturę w Rzymie śledztwo dotyczy naruszenia przepisów o walce z praniem brudnych pieniędzy.

d2muyob

Watykański Sekretariat Stanu w wydanym komunikacie podkreślił: "Znana jest wyrażana wielokrotnie przez władze Stolicy Apostolskiej jasna wola pełnej przejrzystości operacji finansowych Instytutu Dzieł Religijnych".

"Wymaga to realizacji wszystkich procedur mających na celu zapobieganie terroryzmowi i praniu kapitałów. Dlatego kierownictwo IOR od dawna utrzymuje niezbędne kontakty i odbywa spotkania zarówno z Narodowym Bankiem Włoskim, jak i z kompetentnymi instytucjami międzynarodowymi" - oświadczył Watykan.

Wśród organizacji tych wymienił OECD oraz Międzynarodową Grupę Akcji Finansowej przeciwko Praniu Kapitałów (Gafi). Celem tych kontaktów, wyjaśniono w oświadczeniu, jest "umieszczenie Stolicy Apostolskiej na tzw. Białej Liście".

"Dlatego Stolica Apostolska wyraża zaniepokojenie i zdziwienie inicjatywą prokuratury rzymskiej, wziąwszy pod uwagę, że niezbędne dane są już do dyspozycji kompetentnego departamentu Narodowego Banku Włoskiego, a analogiczne operacje odbywają się na bieżąco we współpracy z innymi włoskimi bankami" - głosi oświadczenie.

d2muyob

"Co się tyczy przytoczonych sum, zwraca się uwagę, że chodzi o operacje przelewu w bankach niewłoskich, których adresatem jest sam IOR" - podkreślono.

Komunikat kończy następujące stwierdzenie: "Stolica Apostolska pragnie zatem udzielić maksymalnego zaufania prezesowi i dyrektorowi generalnemu IOR".

Według włoskiej agencji prasowej decyzję o zajęciu 23 mln euro na koncie w banku w Watykanie podjęto w rezultacie sygnału od wywiadu finansowego przy banku centralnym Włoch, po którym 15 września nakazano zawieszenie dwóch operacji IOR na koncie należącym do rzymskiego oddziału banku Credito Artigiano.

d2muyob

Według nieoficjalnych źródeł miały to być przelewy do oddziału J.P. Morgan we Frankfurcie oraz do włoskiego Banca del Fucino.

Jednocześnie eksperci tłumaczą, że toczące się śledztwo w sprawie IOR nie dotyczy bezpośrednio kwestii prania brudnych pieniędzy, lecz serii przeoczeń, do jakich doszło w trakcie tych operacji.

Kiedy dokładnie przed rokiem Ettore Gotti Tedeschi obejmował stanowisko prezesa banku IOR, podkreślano, że otrzymał on zadanie realizacji postulatu przejrzystości i jawności, za czym opowiada się papież Benedykt XVI.

Sylwia Wysocka

d2muyob
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2muyob