Apetyt na ryzyko rośnie

Mając na względzie fakt, że piątek jest ostatnim dniem sesyjnym można śmiało powiedzieć, że ten tydzień był dość ciekawy. Na większości rynków nastąpiło wybicie z męczących zakresów wahań, a trend spadkowy na dolarze przyśpieszył.

11.09.2009 10:42

Zauważalny jest wzrost apetytu na bardziej ryzykowne aktywa. Indeksy giełdowe ustanowiły nowe tegoroczne maksima, tym samym impuls wzrostowy rozpoczęty w marcu tego roku przybiera na silne. Korekt, jakie miały miejsce w obecnie kształtującej się fali wzrostowe, było niewiele i były dość płytkie. To jednak zwiększa ryzyko znaczącej korekty w najbliższym czasie. Jak na razie nie ma ku temu większych symptomów, co powinno zachęcać do gry trendowej, a nie szukania lokalnych szczytów. Pozytywne nastroje utrzymujące się na rynku, a także lekkie ożywienie gospodarcze, jak na razie dobrze wpisują się w obecną sytuację na wykresach.

Dolar znalazł się na nowych minimach. Niski poziom stóp procentowych w USA zachęca inwestorów do wykorzystywania waluty amerykańskiej do finansowania innych inwestycji. Ponadto obecna polityka Fed i chęć utrzymywania stóp procentowych na bardzo niskim poziomie przez jakiś czas jeszcze nie zachęcają do zakupów waluty amerykańskiej. Takie stanowisko potwierdził we wczorajszym wywiadzie Donald Kohn stwierdzając, że strategia wyjścia z obecnych planów pomocowych nie nastąpi szybko. Oliwy do ognia dolały gorsze dane na temat deficytu budżetowego w USA.

W dniu dzisiejszym należy się spodziewać, że trendowe nastroje zostaną utrzymane. Najważniejszymi publikacjami makroekonomicznymi z USA będą wstępne dane na temat indeksu Uniwersytetu Michigan, a także dane na temat zapasów hurtowników. Przewiduje się, że indeks wzrósł we wrześniu do poziomu 67,3pkt. wobec 65,7pkt. w poprzednim okresie.

EURPLN

Eurozłoty przetestował opór wynikający z linii poprowadzonej po ostatnich maksimach lokalnych na wykresie godzinowym, po czym nastąpiło niewielkie odreagowania. Obecnie istotnym oporem pozostają okolice 4,2170, gdzie przebiega rozszerzenie 127,2% zniesienia fib całości fali spadkowej z poziomu 4,1868 w okolice 4,0745. Wsparciem pozostaje 100-okresowa średnia na wykresie godzinowym, przebiegająca w rejonie 4,1120. W dniu dzisiejszym poznamy dane na temat salda rachunku bieżącego w lipcu.

EURUSD

Dolar ustanowił w dniu wczorajszym nowe minimum w stosunku do euro w tym roku. Notowania eurodolara kontynuowały zwyżkę w okolice oporu na poziomie 1,4620 wynikającego z projekcji 141,4% zniesienia całości fali spadkowej z poziomu 1,4450 w rejon 1,4042. Najbliższym wsparciem pozostają okolice szybszej linii trendu wzrostowego przebiegającej w rejonie 1,4550 na wykresie godzinowym. Dobre nastroje utrzymujące się na rynkach akcji, spadek awersji do ryzyka powinien sprzyjać dalszym wzrostom. Symptomem do głębszej korekty byłoby przełamanie wsparcia na poziomie 1,4500.

GBPUSD

Rynek bardzo dobrze przyjął wczorajszą decyzję Banku Anglii o pozostawienie stopy procentowej na poziomie 0,5% i pozostawieniu programu skupu aktywów na obecnym poziomie. Ponadto przełamanie oporu wynikającego z 50% zniesienia fib przełożyło się na silniejszą wyprzedaż USD. Słaby sentyment do waluty amerykańskiej obserwowany w ostatnich dniach wspiera wzrosty na tej parze. Istotne wsparcie znajduje się dopiero w okolicy 1,6420. Wszelkie odreagowania na tej parze mają charakter korekcyjny w obecnym impulsie wzrostowym zapoczątkowanym we wrześniu tego roku.

USDJPY

Opublikowane dziś ostateczne dane na temat PKB Japonii w II kwartale 2009r wskazywały na słabszą dodatnią dynamikę wzrostu, niż oczekiwali tego analitycy. PKB wzrósł o 0,6% w ujęciu kwartalnym wobec oczekiwanego wzrostu o 0,9%. Publikacje te utwierdzają w przekonaniu, że Bank Japonii będzie kontynuował luźniejszą politykę monetarną jeszcze przez długi okres. Obecna sytuacja techniczna sprzyja kontynuacji spadków w okolicę linii poprowadzonej po ostatnich minimach lokalnych, która wyznacza istotne wsparcie w okolice 89,00. Najbliższe wsparcie na poziomie 90,06 wyznacza zniesienia 78,6% całości impulsu wzrostowego z poziomu 87,00. Najbliższy opór to poziom 92,00.

Anna Jacewicz
IDMSA.PL

walutyzłotyeuro
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)