Trwa ładowanie...

Aplikacje mobilne a ochrona danych osobowych. GIODO radzi, jak bezpiecznie używać telefonu

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych zachęca do ostrożnego i bezpiecznego użytkowania urządzeń przenośnych.

Aplikacje mobilne a ochrona danych osobowych. GIODO radzi, jak bezpiecznie używać telefonuŹródło: Eastnews, fot: AFLOP
d225ch6
d225ch6

Geolokalizacja i wirtualna rzeczywistość to technologie, które coraz częściej wykorzystują twórcy w aplikacjach na urządzenia przenośne. Popularność gry Pokemon Go pokazuje, że użytkownicy chętnie po nie sięgają. Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych przypomina, jak korzystać ze smartfonów z głową.

Poznaj regulamin i politykę prywatności

Z oficjalnych informacji dowiesz się, do jakich danych aplikacja ma dostęp, w jakim celu je wykorzystuje i czy nie przekazuje ich za granicę. GIODO radzi, aby czytać wszystkie udostępniane komunikaty.

Dbaj o dane osobowe

Zajrzyj do zakładki "Prywatność" w telefonie. Za jej pomocą możesz zweryfikować ustawienia dostępu i sprawdzić, czy dana aplikacja ma uprawnienia np. do wiadomości sms, zdjęć, filmów, e-maili, kontaktów czy czatów. Inspektor wskazuje również kluczową rolę ochrony danych do logowania. W tym celu, często zmieniaj hasła i postaw na kombinacje trudne do odgadnięcia.

Uważnie korzystaj z internetu

Nieznane sieci bezprzewodowe mogą stanowić zagrożenie. Aplikacje mobilne i strony internetowe gromadzą informacje o lokalizacji użytkowników. GIODO sugeruje, aby rozważnie używać Wi-fi. Zanim skorzystasz z otwartego dostępu, sprawdź, jakie dane globalizacyjne przesyłają zainstalowane programy.

d225ch6

Uruchom tryb prywatny

Przeglądając podejrzane strony, możesz doprowadzić do rozprzestrzenienia informacji na swój temat. Aby uniknąć wycieku danych o lokalizacji czy historii przeglądania, warto zastosować tryb prywatny. Pozwala on oddzielić treści służbowe od tych na własny użytek.

Chroń wizerunek innych osób

Gry i aplikacje oparte na modelu tzw. rozszerzonej rzeczywistości wykorzystują kamerę aparatu. Jeśli to możliwe, unikaj fotografowania osób trzecich w trakcie użytkowania aplikacji. **

Aktualizuj oprogramowanie

Korzystaj tylko z programów z legalnego źródła. Nie usuwaj ograniczeń narzuconych przez system (tzw. jailbreaking), wgrywając nieoficjalne aplikacje i rozszerzenia. Zabezpiecz swój smartfon programem antywirusowym i antyspamowym.

d225ch6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d225ch6