Aport przedsiębiorstwa bez korzyści majątkowej

Wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki jawnej nie powoduje powstania przychodu u wspólnika.

Aport przedsiębiorstwa bez korzyści majątkowej
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

09.09.2010 | aktual.: 09.09.2010 10:20

To wnioski z wczorajszego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Rozstrzygnął on spór z fiskusem przedsiębiorcy zajmującego się wydawaniem oraz sprzedażą książek. Chce on wnieść całą swoją firmę do spółki jawnej i objąć w niej udziały. Czy ta operacja spowoduje powstanie przychodu? – o to zapytał fiskusa we wniosku o interpretację.

Tak, ponieważ wniesienie do spółki osobowej wkładu niepieniężnego skutkuje przeniesieniem własności rzeczy i praw – przeczytał w odpowiedzi. Wspólnik otrzymuje udział kapitałowy równy wartości wkładu. Jest to więc odpłatne zbycie majątku, o którym mówi art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT. Powoduje powstanie przychodu z działalności gospodarczej, który należy opodatkować na zasadach ogólnych (z uwzględnieniem kosztów).

– Osoba, która wnosi aport do spółki jawnej, nie uzyskuje żadnego przysporzenia majątkowego – argumentował na rozprawie pełnomocnik podatnika radca prawny Tomasz Kędzierski. – Wkład ma wprawdzie określoną wartość, ale wspólnik nie otrzymuje zwrotnego świadczenia, ma jedynie prawo uczestniczenia w zyskach (które będą rozliczane z fiskusem) i stratach spółki. Poza tym, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT, opodatkowane są tylko udziały objęte w zamian za wkład niepieniężny wniesiony do spółki, która ma osobowość prawną.

Sąd zgodził się z tym stanowiskiem.

– Wniesienie przedsiębiorstwa do spółki jawnej nie jest czynnością opodatkowaną – powiedziała przewodnicząca składu sędziowskiego Krystyna Kleiber. – Ta spółka nie ma osobowości prawnej, nie można więc powiedzieć, że wspólnik zbył jej swój majątek. Taka czynność nie jest objęta ustawą o PIT. Potwierdza to art. 17 ust. 1 pkt 9, który mówi o przychodzie z objęcia udziałów w spółce kapitałowej. Nie dotyczy natomiast spółek osobowych (sygn. III SA/Wa 591/10).

To nie pierwsze korzystne dla podatników rozstrzygnięcie warszawskiego WSA w kwestii aportów wnoszonych do spółek osobowych (np. wyrok o sygn. III SA/ Wa 346/09).

—Przemysław Wojtasik

sąddecyzjapit
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)