Trwa ładowanie...

Apple zdetronizowany. ExxonMobil najdroższą spółką świata

Smartfony przegrały z ropą naftową. ExxonMobil zdetronizował Apple'a i jest obecnie najwyżej wycenianą spółką akcyjną na świecie.

Apple zdetronizowany. ExxonMobil najdroższą spółką świataŹródło: AFP, fot: Aaron Tam
dz9bev0
dz9bev0

Według wyceny rynkowej Apple jest wart obecnie 413,1 mld dolarów, a ExxonMobil 418,2 mld dolarów.

Ostatni tydzień był tragiczny dla akcji Apple'a. Jak czytamy na stronie internetowej dziennika "USA Today", po ogłoszeniu rozczarowującego - zdaniem inwestorów - kwartalnego raportu finansowego walory technologicznego giganta straciły aż 12 proc. wartości. Dlatego właśnie, po mniej więcej roku Apple musiał pożegnać się z tytułem najdroższej korporacji świata.

Od momentu rekordowej wyceny (we wrześniu 2012 r.) akcje Apple'a staniały już o 38 proc., czyli o 247 mld dolarów. Dla porównania - cały IBM jest wart 232 mld dolarów.

Powrót naftowego króla. Technologiczne imperium kontratakuje?

Podczas gdy od początku roku kurs akcji Apple’a spadł o ponad 17 proc., akcje Exxona zdrożały o prawie 6 proc. Naftowy gigant z Teksasu odzyskał tym samym palmę pierwszeństwa, która cieszył się wcześniej przez 6 lat do 2011 r. - podaje agencja Bloomberga.

dz9bev0

Odwrót inwestorów od Apple’a i gwałtowny spadek wartości (Apple w tym roku jest najgorszą spółką z całego indeksu S&P 500) może dowodzić, że na akcjach spółki właśnie pęka spekulacyjna bańka. Z drugiej strony analitycy przepytani przez Bloomberga prognozują, że w ciągu roku wartość Apple’a wzrośnie do niemal 590 mld dolarów, czyli o 42 proc.

- Jestem przekonana, że entuzjazm inwestorów powróci, zwłaszcza gdy Cook w tym roku zaprezentuje nowego iPhone’a i podpisze długo oczekiwany kontrakt z China Mobile - największym operatorem na świcie - komentuje Connie Guglielmo z "Forbesa".

- Pracujemy nad niesamowitymi rzeczami - powiedział Tim Cook, szef Apple’a podczas ogłaszania wyników finansowych. - Nie chciałbym wypowiadać się o konkretnych produktach, ale jesteśmy bardzo zadowoleni z tego co mamy w zanadrzu.

dz9bev0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dz9bev0