Trwa ładowanie...

Aquapark schowany w krzakach. Parking pusty, bo nie ma jak do niego dojechać od... ponad roku

Aquapark "Arkonka" mógłby być jednym z ulubionych miejsc mieszkańców Szczecina podczas upałów. Problem w tym, że od ponad roku nie ma tam jak dojechać autem. Już wiadomo, że w tym roku nic się nie zmieni - by się dostać do aquaparku, trzeba będzie więc znów wędrować przez leśne ścieżki.
Share
Do aquaparku ciągle nie da się dojechać autem. Pojawiły się kolejne problemy przy przebudowie pobliskiej drogi.
Do aquaparku ciągle nie da się dojechać autem. Pojawiły się kolejne problemy przy przebudowie pobliskiej drogi.Źródło: WP.PL, Fot: Mateusz Madejski
do73ukb

"Arkonka" to największy wodny park w Szczecinie. Jest tam kilka basenów, zjeżdżalnie, miejsca do opalania, korty tenisowe oraz skatepark. Przebudowane kilka lat temu kąpielisko szybko stało się popularne wśród mieszkańców miasta.

Problemy zaczęły się w zeszłym roku. Rozpoczęto remont pobliskiej drogi, który odciął "Arkonkę" od ruchu samochodowego. W efekcie przez cały sezon 200-miejscowy parking stał pusty, a rodziny, by dotrzeć do basenów, musiały pokonywać pełne korzeni leśne drogi.

Ta sytuacja miała być jednak przejściowa. W obecnym sezonie wszystko miało wrócić do normy. Łukasz Kolasa, rzecznik prezydenta Szczecina, zapewniał nas w zeszłym roku, że budowa drogi idzie szybko i że w 2019 r. będzie można spokojnie dojechać do kąpieliska samochodem.

do73ukb

Parki rozrywki biją rekordy popularności. Obejrzyj wideo:

Czy tak się stało? Po roku postanowiliśmy znowu odwiedzić baseny. Problemy z 2018 r. jednak nie tylko nie zostały rozwiązane, a jeszcze dodatkowo się pogłębiły. Wszystko przez przebudowę alei prowadzącej z centrum do "Arkonki". Jezdnia jest teraz zwężona, więc w godzinach szczytu trzeba się przygotować na spore korki.

    WP.PL
Źródło: WP.PL, Fot: Mateusz Madejski

Ponad 14 minut szliśmy do bramek "Arkonki" z najbliższego parkingu

do73ukb

Czytaj też: Piorun uderzył w park rozrywki. "Jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność"

A jak wygląda sytuacja wokół kąpieliska? Budowa jak trwała, tak trwa. Ciągle pusty stoi parking - mogą tam dojeżdżać wyłącznie auta obsługi "Arkonki".

Gdzie więc można zaparkować? Na przykład na parkingu przy pobliskiej hali sportowej. Przeszliśmy z tego miejsca na "Arkonkę" ze stoperem w dłoni. Zajęło nam to kilkanaście minut. Trasa prowadzi jednak przez krzaki i las - przeprawa z wózkiem dla dzieci sprawiłaby już spore trudności. Jeszcze większe kłopoty miałyby na przykład osoby niepełnosprawne.

Z parkingu przy hali nie wszyscy oczywiście korzystają. Niektórzy stają przy pobliskiej jednostce wojskowej, choć są tam znaki zakazujące postoju. - Straż miejska patrzy na parkowanie tam przez palce - tłumaczy nam bywalec "Arkonki". Miejsc jest jednak niezbyt wiele. Gdy pogoda jest dobra, zaparkowanie w tej lokalizacji graniczy z cudem.

    WP.PL
Źródło: WP.PL, Fot: Mateusz Madejski

Co z osobami niezmotoryzowanymi? W pobliżu zatrzymuje się tramwaj. Problem w tym, że z przystanku też trzeba się do aquaparku przedzierać przez zarośla, krzaki i las.

do73ukb

Oddalająca się przebudowa

Kiedy skończy się przebudowa pobliskiej drogi? W połowie zeszłego roku władze mówiły, że wszystko będzie gotowe na sezon wakacyjny. Potem termin się przesunął i droga miała zostać oddana do użytku pod koniec lipca. Teraz się mówi o końcu października 2019 r.

    WP.PL
Źródło: WP.PL, Fot: Mateusz Madejski

Droga do aquaparku prowadzi przez leśne ścieżki. Nie każdy może tamtęty przejść

do73ukb

Skąd te problemy? Tuż przy "Arkonce" znajduje się stary wiadukt z 1928 roku. Początkowo drogowcom wydawało się, że można go po prostu wyremontować. Gdy odsłonięto konstrukcję, okazało się jednak, że stan jest znacznie gorszy niż początkowo myślano. W efekcie większość planów przebudowy drogi musiała zostać zmieniona.

- Z uwagi na konieczność wykonania kompletnej przebudowy wiaduktu w ciągu ul. Arkońskiej może nastąpić przesunięcie terminu zakończenia całej inwestycji - przyznaje biuro prasowe szczecińskiego magistratu.

- Prace na pozostałych fragmentach inwestycji odbywają się zgodnie z planem - zaznacza jednak Piotr Zieliński ze szczecińskiego Urzędu Miasta.

    WP.PL
Źródło: WP.PL, Fot: Mateusz Madejski

Na kąpielisko wciąż nie można dojechać, więc parking stoi pusty

do73ukb

Czytaj też: Polska aquaparkami stoi. Biznes się kręci, kolejny gigant już w budowie

Tymczasem władze miasta chcą wynagrodzić rodzinom kłopoty i zapewniły na sezon 2019 kilka nowości. Przy kąpielisku powstał niewielki park trampolin, a bilety wreszcie można kupić przez internet.

    WP.PL
Źródło: WP.PL, Fot: Mateusz Madejski

Budowa drogi przy kąpielisku się opóźnia z powodu fatalnego stanu wiaduktu

do73ukb

- Skoro ulica przy "Arkonce" nie została otwarta przed wyborami samorządowymi, to raczej prędko nic się nie zmieni. Władze Szczecina zapewniły nam więc dodatkową atrakcję - jak ktoś chce popływać, to musi jeszcze "w nagrodę" odbyć spacer po lesie - uśmiecha się gorzko pan Marcin, którego spotkałem przy kolejce do kasy.

Czytaj też: We Wrocławiu zarabiają na wodnej rozrywce. Zamiast strat aquapark ma zyski

- Mi to nawet takie przymusowe odstawienie samochodu się spodobało. Taka rozgrzewka przed pływaniem. Ale rodziny mają problem - dodaje.

Władze "Arkonki" tymczasem podkreślają, że mimo problemów kąpielisko jest ciągle bardzo chętnie odwiedzane. W zeszłym roku "Arkonkę" odwiedziło ok. 210 tys. osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

do73ukb

Podziel się opinią

Share
do73ukb
do73ukb