Trwa ładowanie...
d4jrl4g
d4jrl4g

ARiMR rozpoczyna wypłacanie dopłat bezpośrednich rolnikom

Mimo wcześniejszych obaw o pracę systemu informatycznego, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła we wtorek wypłacanie dopłat bezpośrednich. Do końca czerwca na konta rolników trafi ok. 14,5 mld zł. O dopłaty ubiega się 1,35 mln osób.
Share
d4jrl4g

Kilka dni temu na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa były już prezes ARiMR Andrzej Gross (został on zdymisjonowany za nieprawidłowości w funkcjonowaniu systemu informatycznego) poinformował, że Agencja ma kłopoty z wdrożeniem nowego systemu informatycznego. Dopłaty jednak ruszają 1 grudnia, ale w ograniczonym zakresie.

ARiMR poinformowała na swojej stronie internetowej, że od 1 grudnia 2015 r. realizowane są płatności dla rolników, którzy ubiegają się o przyznanie tylko i wyłącznie: jednolitej płatności obszarowej (do 7 ha), dodatkowej dopłaty do hektarów, dopłaty na zazielenianie, do krów, do bydła oraz do kóz. Agencja szacuje, że w pierwszym etapie wypłaty dostanie ok. 30-35 proc. rolników (ok. 450 tys. osób), która spełnia w/w warunki.

W kolejnym etapie realizacji płatności obszarowych w lutym 2016 r., zostanie wdrożona funkcjonalność systemu informatycznego umożliwiająca pełną kontrolę administracyjną i naliczanie pozostałych płatności. Wtedy będą naliczane i sukcesywnie wypłacane płatności obszarowe dla kolejnych 35-40 proc. rolników, czyli ok. 500 tys. osób.

d4jrl4g

Na początku kwietnia 2016 r. wdrożony zostanie ostatni element systemu informatycznego umożliwiający naliczanie i wypłatę płatności bezpośrednich rolnikom podlegającym kontroli na miejscu oraz tym, którzy są zobowiązani do utrzymywania obszarów proekologicznych (EFA).

Agencja przypomniana, że w tym roku, w związku ze stratami poniesionymi przez rolników z powodu suszy, po raz pierwszy wypłaciła zaliczki na poczet płatności bezpośrednich. Wypłaty trwały od 16 października do końca listopada. Pieniądze dostało w tym czasie ok. 80 proc. rolników ubiegających się o płatności bezpośrednie w 2015 r. Agencja wypłaciła blisko 2,7 mld zł.

Od 16 października br. trwają także wypłaty dotacji z tytułu niekorzystnych warunków gospodarowania (tzw. ONW) oraz płatności rolnośrodowiskowych. Dotychczas dopłaty ONW w wysokości ponad 209 mln zł otrzymało 212 tys. rolników, a 140 mln zł w ramach płatności rolnośrodowiskowych trafiło do ok. 22 tys. rolników.

d4jrl4g

Podziel się opinią

Share
d4jrl4g
d4jrl4g