Trwa ładowanie...
rolnictwo
19-08-2010 13:30

ARiMR w całym kraju nadal przyjmuje wnioski od "młodych rolników"

Minister rolnictwa Marek Sawicki dwukrotnie zwiększył pulę pieniędzy przeznaczonych na dotacje dla młodych rolników na ten rok. W związku z tym wszystkie oddziały Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmują wnioski o przyznanie tej pomocy.

ARiMR w całym kraju nadal przyjmuje wnioski od "młodych rolników"Źródło: Jupiterimages
d32t8vv
d32t8vv

Ze względu na duże zainteresowanie premiami dla młodych rolników, minister rolnictwa zwiększył limit środków na ten rok z 100 do 200 mln euro. Decyzja ta oznacza, że w tym roku ze wsparcia będzie mogło skorzystać ponad 10 tysięcy "młodych rolników", a nie 5,2 tysiąca, jak wcześniej zakładano - poinformował w czwartek Departament Komunikacji Społecznej ARiMR.

Chodzi o działanie "Ułatwianie startu młodym rolnikom" z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-13. Agencja rozpoczęła przyjmowanie wniosków 17 sierpnia br. i w ciągu dwóch pierwszych dni przyjęła ponad 5 tys. wniosków. Limit pieniędzy został wyczerpany w sześciu województwach: opolskim, podlaskim, warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim, świętokrzyskim i kujawsko-pomorskim. Zwiększenie puli pieniędzy na dotacje pozwoliło prezesowi Agencji Tomaszowi Kołodziejowi na ponowne uruchomienie w tych województwach naboru wniosków.

Nabór trwa do wyczerpania pieniędzy, lecz nie dłużej niż do 31 grudnia br.

O dużym zainteresowaniu tegorocznym naborem zdecydowało zwiększenie kwoty środków, o które można się ubiegać - z 50 do 75 tys. zł oraz ułatwienia w otrzymaniu pieniędzy - ocenia Agencja. Duży wpływ ma także zapowiedź uruchomienia działania "renty strukturalne" - ARiMR będzie przyjmowała dokumenty na ten cel od 1 września br. Wielu rolników spełniających kryteria przyznania takich rent (warunkiem jest m.in. ukończenie 55 lat) postanowiło starać się o renty i przekazać swoje gospodarstwa następcom, którzy z kolei występują o premie dla "młodych rolników".

d32t8vv

Dotacja dla "młodych rolników", przysługuje osobom, które nie ukończyły 40 lat, planują przejęcie gospodarstwa rolnego i rozpoczęcie prowadzenia działalności rolniczej na własny rachunek. Ale o pieniądze mogą się także starać ci, którzy już prowadzą własne gospodarstwo, nie dłużej niż 12 miesięcy, a otrzymały je w drodze spadku czy darowizny przed osiągnięciem pełnoletniości albo po ukończeniu 18 lat, ale w trakcie nauki w systemie dziennym. Osoby starający się o premię muszą mieć kwalifikacje do wykonywania zawodu rolnika.

Ponadto ubiegający się o unijne wsparcie startu zawodowego muszą przygotować plan rozwoju gospodarstwa, w którym m.in. zadeklarują, jakie inwestycje zamierzają przeprowadzić. 70 proc. otrzymanej kwoty musi być przeznaczone na inwestycje zapisane w tym biznesplanie. Pozostałą część premii beneficjent może wydać na dowolny cel.

Na pomoc dla "młodych rolników" w budżecie PROW 2007-2013 zaplanowano 420 mln euro. W ramach wcześniejszych naborów premie przyznano już około 6 tys. beneficjentów na łączną kwotę 70 mln euro. Oznacza to, że do końca rozliczenia programu, czyli do 2015 roku, do wydania jest jeszcze około 350 mln euro. Kwota ta pozwoli udzielić wsparcia ponad 18 tys. rolników.

d32t8vv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32t8vv