Trwa ładowanie...

ARiMR wypłaciła rolnikom18,7 mln zł

18,7 mld zł, w tym 7 mld zł z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, wypłaciła rolnikom w 2009 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - poinformował Departament Komunikacji Społecznej podsumowując ubiegły rok.

ARiMR wypłaciła rolnikom18,7 mln złŹródło: Jupiterimages
dbeg9uw
dbeg9uw

W tym roku Agencja koncentrowała się na wdrażaniu wszystkich przewidzianych w PROW form wspierania rolników, mieszkańców wsi i przetwórców. Jest to największy taki program realizowany w UE. Polska otrzymała na jego realizację ok. 17,2 mld euro. W ciągu 3 lat Agencja wypłaciła ponad 11 mld zł.

Z 22 działań PROW zatwierdzonych przez KE, ARiMR realizuje 14, sześcioma zajmują się samorządy wojewódzkie, a po jednym wdrożyła Agencja Rynku Rolnego i Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAPA). W 2009 roku Agencja uruchomiła wszystkie działania. Oddziały regionalne i biura powiatowe ARiMR przyjęły od beneficjentów ponad 50 tys. wniosków.

Od ubiegłego roku również rybacy mogą się ubiegać o pieniądze z nowego programu operacyjnego - "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013". Dotychczas Agencja przekazała rybakom blisko 198 mln zł. A do wydania jest ok. 1 mld euro.

Sprawnie przebiegają wypłaty dopłat bezpośrednich. Do końca grudnia ok. 745 tys. rolników, czyli ponad połowa ubiegających się o takie płatności, otrzymało łącznie 6,2 mld zł. Dopłaty z tytułu niekorzystnych warunków gospodarowanie (tzw. ONW) dostało do końca roku 620 tys. rolników na kwotę 1 mld zł. O takie dopłaty stara się ok. 750 tys. gospodarstw.

dbeg9uw

Na realizację dopłat bezpośrednich za 2009 rok przewidziano łącznie około 12,6 mld zł. W ubiegłym roku Agencja wydała na ten cel 9 mld zł. Wypłaty będą realizowane do końca czerwca.

W minionym roku Agencja przebudowała i zmodernizowała system informatyczny, tak aby sprostał on realizacji programów unijnych. System ten przyłączono do sieci o dużej przepustowości łącz, które zapewniają kilkakrotnie szybszą transmisję danych oraz wyższy poziom bezpieczeństwa przesyłanych informacji.

Ponadto w 2009 r. kontynuowano prace związane z modernizacją i aktualizacją baz danych systemu LPIS/GIS, który umożliwia identyfikację działek rolnych w oparciu o ortofotomapy, czyli zdjęcia lotnicze.

dbeg9uw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbeg9uw