Trwa ładowanie...
dbi86bz

ARP: blisko 400 mln zł na pożyczki dla dużych firm

Blisko 400 mln zł chce przeznaczyć w tym roku Agencja Rozwoju Przemysłu na pożyczki dla dużych firm. Przedsiębiorstwa, które szukają finansowania na rozwój i restrukturyzację, mogą liczyć na wsparcie od kilku do kilkudziesięciu milionów złotych.

Share
dbi86bz

"Do 2020 roku suma ta wyniesie 1,8 mld zł, z czego 1,6 mld zł na finansowanie typowo komercyjne, a 0,2 mld zł na finansowanie pomocowe. Jest to oferta skierowana do dużych przedsiębiorstw działających we wszystkich branżach, szukających finansowania rozwoju i restrukturyzacji" - poinformowała we wtorek Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP). Każdy projekt jest rozpatrywany indywidualnie.

Agencja wyjaśniła, że na jej ofertę obok pożyczek dla dużych przedsiębiorstw składa się też wsparcie kapitałowe innowacyjnych projektów małych i średnich firm, a także wspólne przedsięwzięcia nauki z biznesem za pomocą Platformy Transferu Technologii.

ARP poprzez platformę planuje wspomagać zarówno organizacyjnie, jak i finansowo przepływ innowacyjnych rozwiązań od "dawców technologii", czyli firm, jednostek naukowych, wynalazców do "biorców", czyli przedsiębiorstw, głównie z sektora małych i średnich. "Platforma Transferu Technologii będzie gromadzić dane o dostępnych innowacjach, patentach, licencjach oraz informacje o zapotrzebowaniu firm na dane rozwiązania technologiczne. Będzie to również wsparcie eksperckie dotyczące wykorzystania nowych technologii" - tłumaczyła wcześniej wiceprezes ARP Patrycja Zielińska.

dbi86bz

Jak poinformowała Agencja, platforma ma być otwarta w maju.

Do niedawna ARP zajmowała się przede wszystkim restrukturyzacją dużych firm. Teraz wspiera też rozwój innowacyjności poprzez ARP Venture, która oferuje kapitał i doradztwo na ten cel w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw.

"ARP Venture inwestuje na etapie wdrażania do produkcji lub ekspansji przedsiębiorstwa, a nie na etapie badań i rozwoju - na tym etapie możliwe jest przyjęcie statusu obserwatora. Do końca roku na projekty innowacyjne w fazie komercjalizacji spółka zamierza przeznaczyć 70 mln zł" - podkreśliła we wtorek Agencja.

dbi86bz

Podziel się opinią

Share
dbi86bz
dbi86bz