ARP złożyła do UOKiK wniosek ws. przejęcia kontroli nad Przewozami Regionalnymi
Warszawa, 13.07.2015 (ISBnews) - Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) złożyła wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) o zgodę na przejęcie kontroli nad Przewozami Regionalnymi, podał Urząd.
13.07.2015 | aktual.: 13.07.2015 08:38
Wniosek wpłynął 8 lipca br., sprawa jest w toku, podano także.
"Koncentracja polega na przejęciu przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. kontroli nad Przewozy Regionalne sp. z o.o., której wspólnikami są obecnie samorządy 16 województw. W wyniku obniżenia i jednoczesnego podwyższenia kapitału zakładowego Przewozy Regionalne sp. z o.o., Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. obejmie udziały w kapitale zakładowym Przewozy Regionalne sp. z o.o. stanowiące 50% udziałów powiększone o jeden udział" - czytamy w komunikacie.
Pod koniec czerwca br. minister infrastruktury i rozwoju (MIR) Maria Wasiak poinformowała, że proces restrukturyzacji Przewozów Regionalnych, zainicjowany przez MIR, uzyskał poparcie właścicieli reprezentujących ponad 2/3 udziałów. W ten sposób niezbędna większość marszałków opowiedziała się za realizacją programu, który w ciągu pięciu lat ma doprowadzić spółkę do trwałej rentowności.
Marszałkowie podpisali wówczas także nową umowę właścicielską, na mocy której ARP zostaje w spółce inwestorem strategicznym, obejmując 51% udziałów. Tym samym ARP wniesie do Przewozów Regionalnych - jak informowano w czerwcu - środki finansowe ze strony Skarbu Państwa w wysokości około 770 mln zł, które zostaną przeznaczone zarówno na pozbycie się historycznych długów, jak i na działania restrukturyzacyjne w poszczególnych województwach.
Według ówczesnych planów, w ciągu najbliższych tygodni opracowany zostanie pełny plan restrukturyzacji Przewozów Regionalnych, ze szczegółowymi działaniami zaplanowanymi na najbliższe pięć lat. W sierpniu 2015 r. plan ma być przedstawiony Komisji Europejskiej, która zgodnie z przepisami musi formalnie wyrazić zgodę na dokapitalizowanie spółki z budżetu państwa.
W 2014 r. Przewozy Regionalne przewiozły ponad 79 mln pasażerów, o 6,5% mniej niż rok wcześniej.
ARP to spółka Skarbu Państwa, której strategia opiera się na trzech równorzędnych filarach: innowacjach, restrukturyzacji i inwestycjach. ARP wspiera rozwój przedsiębiorstw udzielając im pożyczek na zasadach komercyjnych. Portfel spółek ARP obejmuje m.in. przedsiębiorstwa produkcyjne działające w sektorach: budowlanym, energetycznym, elektromaszynowym, a także w obszarze wzornictwa przemysłowego czy innowacji. ARP zarządza dwiema specjalnymi strefami ekonomicznymi: SSE Euro-Park Mielec oraz TSSE Euro-Park Wisłosan.
(ISBnews)