Trwa ładowanie...
d14ao0w
d14ao0w

ARR: 1,3 tys. wniosków od producentów warzyw o rekompensaty

1,3 tys. wniosków o wypłatę unijnych rekompensat z tytułu strat poniesionych w wyniku rosyjskiego embarga wpłynęło do Agencji Rynku Rolnego - poinformowała w piątek PAP rzeczniczka ARR Iwona Ciechan. Wnioski można składać do 15 października.
Share
d14ao0w

Agencja do czwartku skontrolowała 92 proc. zgłoszonych plantacji. Ich kontrola jest warunkiem do uzyskania pieniędzy.

Do ARR wpłynęło 12,4 tys. zgłoszeń o zamiarze wycofania produktów z rynku. Wielu rolników dostarczyło je zanim KE ogłosiła zasady wycofywania i stawki rekompensat - przypomniała Ciechan i dodała, że rolnicy mieli obowiązek uzupełniania niekompletnych wniosków. Ok. 1,5 tys. osób tego nie zrobiło, co oznacza, że rezygnują z rekompensat.

Rolnicy mogli ubiegać się o rekompensaty za zniszczenie produktów na polu, bądź za przekazanie ich organizacjom charytatywnym, za co KE wyznaczyła najwyższe stawki. Dotychczas rolnicy przekazali ubogim 9 tys. ton produktów.

d14ao0w

Kilka dni temu minister rolnictwa Marek Sawicki powiedział dziennikarzom, że ponad połowa rolników, którzy złożyli wnioski o rekompensaty, rezygnuje z aplikowania o środki ze względu na niskie stawki.

Minister tłumaczył, ze "rolnicy byli przekonani, że stawki za wycofanie będą przynamniej stawkami pokrywającymi koszty produkcji, a te stawki są zdecydowanie poniżej". "Z pewnością rolnicy nie zgodzą się na wycofywanie z rynku poprzez biodegradację za kwoty rzędu kilkunastu groszy" - ocenił.

Według Komisji Europejskiej wnioski polskich rolników o rekompensaty opiewały na kwotę ponad 146 mln euro. Całkowity budżet pierwszego programu pomocowego KE dla 28 państw UE wynosił 125 mln euro.

d14ao0w

Podziel się opinią

Share
d14ao0w
d14ao0w