ASF. Badania potwierdzają - powstała pierwsza skuteczna szczepionka przeciw wirusowi

Amerykańscy naukowcy ogłosili, że udało im się opracować szczepionkę chroniącą trzodę chlewną przed wirusem afrykańskiego pomoru świń. Ma to przynieść prawdziwą rewolucję w walce z ASF.

ASF. Badania potwierdzają - powstała pierwsza skuteczna szczepionka przeciw wirusowi
Źródło zdjęć: © iStock.com | Jevtic
Jakub Stasiak

ASF. Badania potwierdzają - powstała pierwsza skuteczna szczepionka przeciw wirusowi

Amerykańscy naukowcy opracowali szczepionkę na bazie wysoce zjadliwego szczepu wirusa - ASFV-G. Jest to ten sam szczep, który odpowiada za epizootię ASF w krajach Europy Środkowej, również w Polsce. Wirus ten zmodyfikowano pozbawiając go jednego genu, co ograniczyło jego "zjadliwość" do zera.

Oglądaj: ASF. Inflacja galopuje. "Najbardziej martwią dwie kwestie"

Badania przeprowadzone na grupie zwierząt wykazują wysoką skuteczność opracowanej szczepionki w walce z ASF. Po zaaplikowaniu domięśniowym zmodyfikowanego wirusa zwierzętom, żadne z nich nie wykazywały objawów wiremii (co świadczy o bezpieczeństwie stosowania tej metody), oraz rozwinęły silną odpowiedź immunologiczną wobec wirusa ASFV-G.

ASF. Ardanowski o walce z wirusem

Jak mówił w poniedziałek minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, od października nie odnotowano żadnego przypadku choroby afrykańskiego pomoru świń (ASF) w polskich gospodarstwach. Dodał jednocześnie, że znajduje się coraz więcej zarażonych wirusem dzików.

"Choroba zaczyna szaleć i w Europie i na świecie, np. w Azji. Wybija się setki milionów świń" - mówił na antenie polskiego radia. Podkreślił także, że jednym z najskuteczniejszych sposobów zwalczania wirusa jest bioasekuracja w postaci uszczelnienia gospodarstwa. Według niego polska wieś czekała "jak kania dżdżu" na specustawę dot. zwalczania afrykańskiego pomoru świń, której wprowadzenie ma w znacznym stopniu przyczynić się do ostatecznego zwalczenia problemu ASF.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)