ASF. Wirus w Lubuskiem już 40 km od granicy z Niemcami

Główny Inspektorat Weterynarii poinformował we wtorek, że na obszarze województwa lubuskiego potwierdzono 8 nowych przypadków Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF). Tym samym zasięg choroby wyraźnie przesunął się na zachód, a obecnie wirus zbliżył się do niemieckiej granicy na około 40 km.

ASF. Wirus w Lubuskiem już 40 km od granicy z Niemcami
Źródło zdjęć: © iStock.com | JMrocek
Jakub Stasiak

03.12.2019 14:56

ASF. Wirus w Lubuskiem już 40 km od granicy z Niemcami

Na mapie opublikowanej przez Główny Inspektorat Weterynarii (GIW) pojawiła się wczoraj informacja a temat kolejnych przypadków ASF w Lubuskim. Potwierdza się tym samym informacja o wystąpieniu pomoru w powiecie zielonogórskim.

Przypomnijmy, że ASF na zachodzie Polski potwierdzono blisko 3 tygodnie temu. Od tamtej pory w tej części kraju wykryto około 20 przypadków pomoru w województwie lubuskim, oraz jeden przypadek choroby na terenie województwa dolnośląskiego.

ASF. Środki walki z wirusem oraz apel rolników do Rady Ministrów

"Mając na względzie milionowe straty dla całej polskiej gospodarki, rolników, przemysłu mięsnego i budżetu państwa, jakie mogą wystąpić w przypadku dalszego rozprzestrzeniana się afrykańskiego pomoru świń, szczególnie wśród towarowych gospodarstw trzodziarskich, samorząd rolniczy oczekuje podjęcia przez rząd zdecydowanych i skutecznych działań mających zapobiec czarnemu scenariuszowi, jakim byłoby rozprzestrzenienie się wirusa ASF na wszystkie województwa kraju" - poinformował portal cenyrolnicze.pl.

Portal przypomniał przy okazji o tym, że w poniedziałek (02.12) Parzniewie miało miejsce II Posiedzenie Krajowej Rady Izb Rolniczych VI kadencji. W trakcie posiedzenia członkowie KRIR dyskutowali także na temat dotychczasowych działań wszystkich służb i instytucji zaangażowanych w walkę z afrykańskim pomorem świń (ASF), które niestety nie zapobiegły przeniesieniu się wirusa ASF z terenów wschodniej i środkowej Polski na populacje dzików województwa lubuskiego i dolnośląskiego.

Jak ustalił portal, w celu przyspieszania procesu eradykacji wirusa z terenu kraju członkowie KRIR uzgodnili, że Rada Ministrów powinna podjąć decyzję w kwestii koordynacji prac resortów rolnictwa, środowiska, spraw wewnętrznych, infrastruktury, finansów i obrony narodowej w zwalczaniu ASF na wzór niektórych krajów, w których ze względu na specyfikę walki z ASF, koordynacja działań była prowadzona na szczeblu premiera.

W celu poprawy skuteczności walki z chorobą ASF samorząd rolniczy oczekuje od rządu:
- podjęcia decyzji o całkowitej depopulacji stad dzików, nie tylko z terenów powiatów, na których ten wirus występuje oraz do nich przyległych, ale na terenie całej Polski,
- zwiększenia środków finansowych na bioasekurację oraz wypłatę premii dla myśliwych za odstrzał dzików,
- zapewnienia w budżecie państwa zwiększonych środków finansowych na wypłatę odszkodowań dla gospodarstw za zwierzęta ubite z nakazu Inspekcji Weterynaryjnej,
- maksymalna kara za niespełnienie bioasekuracji - 30% odszkodowania,
- przeniesienie nadzoru nad PZŁ do MRiRW,
- objęcia ochroną przez służby porządkowe możliwości przeprowadzania polowań.

Źródło artykułu:money.pl
asfafrykański pomór świńgospodarka
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)