Aspekt fiskalny podatku od wydobycia węglowodorów nie będzie najważniejszy - MF (opis)

25.05. Sopot (PAP) - Ministerstwo Finansów ocenia, że aspekt fiskalny podatku od wydobycia węglowodorów nie będzie najważniejszy - poinformował wiceminister finansów Maciej...

25.05. Sopot (PAP) - Ministerstwo Finansów ocenia, że aspekt fiskalny podatku od wydobycia węglowodorów nie będzie najważniejszy - poinformował wiceminister finansów Maciej Grabowski.

"Aspekt fiskalny podatku od węglowodorów nie będzie najważniejszy, a zagwarantowanie inwestorom stabilnych warunków działania" - powiedział Grabowski dziennikarzom.

Minister powtórzył, że do końca pierwszego półrocza resort powinien przedstawić założenia do projektu ustawy.

"Ten podatek będzie zupełnie inny od tego od wydobycia miedzi i srebra, bo tam inwestycje na poszukiwania były już dawno poniesione. Podatek będzie elastyczny, by zapewnić zwrot z inwestycji, a z drugiej strony godziwe zyski dla państwa. Powinien uwzględniać zmiany zyskowności z różnych przedsięwzięć. Powinien być na tyle stabilny, by nie był kontestowany politycznie" - powiedział.

Dodał, że podatek "będzie elastyczny, nie będzie zależeć tylko od wydobycia".

Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes PKN Orlen, poinformował podczas kongresu w Sopocie, że wydatki związane z gazem łupkowym do 2030 roku w Polsce mogą wynieść setki miliardów złotych.

Przedstawiciele Organizacji Polskiego Przemysłu Poszukiwawczo-Wydobywczego, skupiającej największe firmy poszukiwawczo-wydobywcze działające w Polsce, zapowiadali w ostatnim czasie, że należy uwzględnić duże wydatki inwestycyjne firm przy opracowywaniu zasad opodatkowania węglowodorów.

"Opodatkujmy zyski z działalności. A te pojawią się wówczas, gdy rozpocznie się komercyjne wydobycie. Wcześniej trzeba zainwestować ogromne kwoty. Wywiercenie jednego odwiertu kosztuje ponad 10 mln USD. Dopasujmy rozwiązania podatkowe do sytuacji. Wzorem mogą być rozwiązania sprawdzone w innych regionach świata" - powiedział PAP Marcin Zięba, dyrektor generalny Organizacji Polskiego Przemysłu Poszukiwawczo-Wydobywczego.

Zgodnie z planem prac rządu przyczyną planowanego wprowadzenia podatku jest zapewnienie państwu odpowiedniego udziału w zyskach związanych z eksploatacją surowców naturalnych. (PAP)

pel/ morb/ seb/ asa/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)