Asseco wdroży nowy system głosowań w Sejmie za 4,7 mln zł brutto

Warszawa, 17.02.2017 (ISBnews) - Asseco i Kancelaria Sejmu podpisały umowę na wdrożenie nowoczesnego systemu informatycznego obsługi głosowań w sali posiedzeń, podało Asseco. Wartość projektu wynosi 4,7 mln zł brutto.

Nowy system składa się ze specjalnego oprogramowania, sprzętu oraz infrastruktury technicznej. Główne prace będą wykonywane w sierpniu podczas przerwy w pracach Sejmu, podano w komunikacie.

"Jako polska firma jesteśmy dumni, że będziemy realizować projekt dla Sejmu RP. Asseco jest największym dostawcą oprogramowania oraz sprawdzonym i zaufanym partnerem sektora publicznego" - powiedział wiceprezes zarządu Asseco Poland Marek Panek, cytowany w komunikacie.

Za wdrożenie nowego systemu będzie odpowiedzialne konsorcjum firm składające się z Asseco Data Systems (lider), Asseco Poland oraz Asseco Lithuania. "To przykład kooperacji pomiędzy spółkami z Grupy. Będziemy bowiem korzystać z najlepszych doświadczeń naszego litewskiego zespołu, który zrealizował już podobny projekt dla parlamentu na Litwie" - dodał Panek.

Wdrożenie będzie realizowane podczas przerwy w obradach Sejmu. Demontaż dotychczasowych oraz instalacja nowych urządzeń, a także przeprowadzenie wszystkich potrzebnych testów systemu i wprowadzenie ewentualnych modyfikacji instalacyjnych zostało zaplanowane na sierpień 2017 roku.

Jak wyjaśnia spółka, nowy system obsługi głosowań składa się nie tylko z odpowiedniego oprogramowania, ale także z dedykowanych urządzeń, stanowiących element wyposażenia stanowiska poselskiego. To specjalne czytniki, pełniące rolę pulpitu zarządzania w procesie głosowań prowadzonych w sali posiedzeń. Zostały one przygotowane do połączenia z centralnym systemem obsługi głosowań, systemem audio oraz systemem tłumaczeń poprzez sieć lokalną (LAN).

"Czytniki oferują szereg nowych funkcjonalności np. możliwość używania pilota zdalnego sterowania przez osoby niepełnosprawne, które nie mogą zasiąść w ławie poselskiej. Posiadają także kolorowy, dotykowy ekran ciekłokrystaliczny (LCD), na którym wyświetlany będzie m.in. status głosowania. Umożliwiają również transmisję głosu bezpośrednio ze stanowiska poselskiego poprzez wbudowany mikrofon, a nawet możliwość ładowania urządzeń mobilnych z wbudowanego portu USB. Nad bezpieczeństwem głosowań czuwać będzie system autoryzacji posła, odczytujący jego indywidualną kartę do głosowania" - czytamy także.

Asseco Poland S.A. specjalizuje się w produkcji i rozwoju oprogramowania. Jest to największy software house z polskim kapitałem, ponad połowę przychodów grupy stanowią rozwiązania własne. Asseco jest szóstym największym dostawcą oprogramowania w Europie (wg rankingu Truffle100).

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)