AUDUSD koryguje wzrosty
Opublikowane dzisiaj ostateczne dane na temat indeksów PMI dla sektora przemysłowego Niemiec i całej strefy euro wskazywały na spadek dynamiki aktywności przemysłu w marcu. Niemiecki indeks PMI spadł do 53,7 pkt. z 54,8 pkt. podczas gdy analitycy oczekiwali 53,8 pkt. , natomiast indeks PMI dla strefy euro ukształtował się na poziomie 53 pkt. zgodnym z prognozami.
Nieco lepsze dane dla sektora przemysłowego napłynęły z Włoch i Francji. Generalnie euro kontynuuje dziś umocnienie. Pomimo wczorajszego bardzo niskiego wstępnego odczytu wskaźnika inflacji dla strefy euro w marcu wspólna waluta zyskuje na wartości. Najwyraźniej inwestorzy nie wierzą, że dane o inflacji zmobilizują Europejski Bank Centralny do działania. Ponadto wsparciem dla eurodolara okazało się wczorajsze gołębie wystąpienie Janet Yellen. Szefowa Fed podkreśliła, że Fed nie będzie się spieszył z podwyżką stóp procentowych, gdyż gospodarka amerykańska w dalszym ciągu wymaga wsparcia. W centrum zainteresowania inwestorów pozostaje dziś odczyt amerykańskiego indeksu ISM dla sektora przemysłu. Konsensus rynkowy zakłada, że wskaźnik ten wzrośnie w marcu do 54 pkt. z 53,2 pkt. Po wczorajszym słabszym odczycie indeksu Chicago PMI istnieje ryzyko, że dzisiejsze dane z USA będą również gorsze niż oczekiwania analityków.
W chińskim sektorze przemysłowym sytuacja pozostaje trudna. Według ostatecznych danych opracowany przez bank HSBC indeks PMI dla przemysłu spadł w marcu do 48 pkt. 48,5 pkt., natomiast oficjalny indeks PMI dla Chin wzrósł jedynie o 0,1 pkt. do 50,3 pkt. w poprzednim miesiącu. Ograniczona aktywność w chińskim sektorze przemysłowym przełożyła się negatywnie na notowania AUDa. Dodatkowo negatywny impuls do dolara australijskiego napłynął z Banku Rezerw Australii. Decyzją RBA główna stopa procentowa pozostała na niezmienionym poziomie, jednak w komunikacie towarzyszącym decyzji bank zwrócił uwagę na niekomfortowo wysoki kurs AUDa. Bank podkreślił również, że perspektywy dla rynku pracy pozostają słabsze. Co prawda AUDUSD testował dziś okolice 0,9300, jednak w kolejnych godzinach para zaczęła korygować wcześniejsze zwyżki.
EURUSD
Eurodolar wybronił wsparcie na poziomie 1,3704 i powrócił do wzrostów. Obecnie para zbliżyła się w okolice silnej strefy oporu w rejonie 1,3800, gdzie przebiega zniesienie 38,2% Fib całości fali spadkowej z okolic 1,3967 oraz kinjun sen. Para handlowana jest powyżej chmury ichimoku na wykresie dziennym. Ponowne wyjście powyżej poziomu 1,38 otworzy drogę w kierunku 1,3874. Dopóki jednak pozostajemy poniżej poziomu 1,3880 nie ma szans na nowy szczyt na EURUSD.
AUDUSD
AUDUSD jest w silnym trendzie wzrostowym. Dziś dolar australijski pozostaje nieco słabszy za sprawą komunikatu RBA. Silnym oporem pozostaje poziom 0,9340 wyznaczony przez zniesienie 61,8% całości fali spadkowej z okolic 0,9764. W krótkim terminie silne wsparcie to okolice 0,9220.
Anna Wrzesińska