ycipk-3l1o7g

Australia wprowadza nowy wzór banknotów. Australijczycy oburzeni pięciodolarówką

Kojarzy się im z wymiocinami, szczotką toaletową albo bakteriami gronkowca.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Australia wprowadza nowy wzór banknotów. Australijczycy oburzeni pięciodolarówką
(Fot: rba.gov.au)
ycipk-3l1o7g

Nowa pięciodolarówka ma mieć więcej zabezpieczeń, znaków pomocniczych dla niewidomych i świeższy wygląd, ale ten Australijczykom raczej nie przypadł do gustu. Kojarzy się im z wymiocinami, szczotką toaletową albo bakteriami gronkowca.

Banknot ma wejść do obiegu pierwszego września i przez pierwszy okres ma funkcjonować równolegle ze starą pięciodolarówką. Kluczowe elementy jak: rozmiar czy przedstawiany wizerunek królowej brytyjskiej pozostają bez zmian. Zmienił się natomiast kolor i ozdobniki. I to właśnie one wzbudziły najwięcej emocji.

Dotychczasowy, utrzymany w tonacji różu i fioletu banknot zastąpi znacznie bardziej kolorowy wzór z elementami niebieskimi i akcentami żółtymi. To właśnie ta mozaika barw części komentatorom przypomina wymiociny.

ycipk-3l1o7g
Podziel się
Podziel się

Złośliwi widzą na banknocie również szczotki toaletowe, czy też bakterie gronkowca. W rzeczywistości to schematyczny rysunek kwiatów akacji Prickly Moses, nazywanych potocznie australijską złotą watą. Jak wyjaśnia Glenn Stevens, szef Australijskiego Banku Rezerw, na nowych wzorach banknotów znajdują się symbole nawiązujące do popularnych w Australii roślin oraz ptaków. Pięciodolarówkę zdobi więc oprócz kwiatu akacji popularny Miodopijek długodzioby, ptak zamieszkujący północno-wschodnią część Australii zarówno w obszarach leśnych, jak i w miejskich ogrodach Sydney i Melbourne.

Przytyków nie szczędzono również wizerunkowi królowej brytyjskiej Elżbiety II, która skutecznie opiera się upływowi lat i wciąż wygląda niemal tak samo, jak w 1984 roku, kiedy to pierwszy raz umoszczono jej wizerunek na australijskim banknocie.

ycipk-3l1o7g
Podziel się

Glenn Stevens, nie rozumie skąd tyle złośliwości w komentarzach, zwłaszcza, że wybór wzoru był efektem badań fokusowych i licznych konsultacji. Zmiany, jak dodaje, mają nie tylko charakter estetyczny, ale przede wszystkim znacznie funkcjonalne. Nowa pięciodolarówka ma mieć więcej zabezpieczeń, chroniących przed fałszerstwem jak również uwypuklenia i znaki pomocnicze dla osób niewidomych.

Nominał pięciodolarowy po raz pierwszy wprowadzono w 1967 roku, kiedy w Australii zmieniono walutę z funta na dolara.

Zarabiaj teraz na opcjach binarnych! Sprawdź tutaj! >>

ycipk-3l1o7g
Polub WP Finanse
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3l1o7g

ycipk-3l1o7g
ycipk-3l1o7g