Trwa ładowanie...
Gospodarka

Australijczycy bardziej optymistyczni

Australijski indeks nastrojów konsumentów (sporządzany przez Westpac Banking Corp. i Melbourne Institute) odnotował w czerwcu najbardziej dynamiczny wzrost od 22 lat.
Share
Przemysław Kwiecień
Przemysław KwiecieńŹródło: X-Trade Brokers
di85q4k

Indeks wzrósł w czerwcu o 12,7% do poziomu 100,1 pkt. Tym samym miał on wartość większą niż 100 po raz pierwszy od stycznia 2008 roku. Jest to kolejny sygnał poprawy w gospodarce G7, choć należy przypuszczać, iż poprawa może być w dużym stopniu efektem pakietu stymulacyjnego, który polegał m.in. na bezpośrednich transferach gotówkowych dla gospodarstw domowych.

Wzrost wartości indeksu to jedna z przyczyn wzrostu cen akcji w Azji – pierwszego od trzech dni oraz wzrostu notowań kontraktów na indeks S&P500. Tym samym zmniejszyło się prawdopodobieństwo głębszej korekty na rynku akcji. W krótkim horyzoncie rysuje nam się konsolidacja między poziomami 936,6 pkt. i 946,6 pkt. Być może przed podjęciem ważniejszych kroków inwestorzy będą chcieli poznać kolejne dane. Raczej nie będą to jednak publikowane dziś figury. Dane o bilansie handlowym USA za kwiecień (godz. 14.30, oczekiwany deficyt 29 mld USD) będą bardziej istotne dla notowań dolara. Z kolei dane z Wielkiej Brytanii, czyli produkcja przemysłowa i bilans handlu zagranicznego za kwiecień (obydwie 10.30, konsensus odpowiednio –0,1% m/m oraz –6,4 mld GBP) będą miały ewentualnie większe znaczenie dla funta. Nieco większą wagę mogą mieć publikowane jutro dane (święto w Polsce) o sprzedaży detalicznej w USA za maj. Rynek oczekuje wzrostu sprzedaży o 0,2% m/m, zaś po wyeliminowaniu sprzedaży samochodów wzrostu o 0,3% m/m.
Warto odnotować, iż wskaźniki nastrojów konsumentów notują wyraźną poprawę od dwóch miesięcy - to powinno powoli zaczynać przekładać się na sprzedaż.

Przemysław Kwiecień
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
kwiecien.bloog.pl

di85q4k

Podziel się opinią

Share
di85q4k
di85q4k