Automatyczny wzrost płac. Sprawdzi się w Polsce?

Negocjacje płacowe w przedsiębiorstwach są przedmiotem dużego zainteresowania zarówno kierownictwa, jak i pracowników. W tej walce obie strony zajmują przeciwstawne stanowiska, a prawdziwe problemy zaczynaj się, gdy żadna nie chce zmienić swoich oczekiwań.

Automatyczny wzrost płac. Sprawdzi się w Polsce?

Podsumowując trudno jednoznacznie ocenić, czy zastosowanie w Polsce mechanizmu automatycznej indeksacji płac ograniczyłoby presję na wzrost płac. W okresie ostatniego spowolnienia gospodarczego realny wzrost płac oscylował wokół zera. Można jednak przypuszczać, że w czasach bardzo dobrej koniunktury taki mechanizm odegrałby znaczącą rolę w hamowaniu tempa i zakresu podwyżek. To co dobre dla całej gospodarki nie zawsze musi przekładać się na poprawę sytuacji poszczególnych firm. Brak możliwości zwolnienia od konieczności wzrostu płac w danej firmie, może mieć daleko idące, negatywne konsekwencje. Z drugiej jednak strony, proste zasady wzrostu wynagrodzeń zwiększają przejrzystość polityki płacowej w przedsiębiorstwie i ograniczają ryzyko powstania konfliktów.

Łukasz Pokrywka
Sedlak & Sedlak

Sprawdź, ile powinieneś zarabiać! Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi. Wypełnij ankietę!

Artykuł pochodzi z serwisu wynagrodzenia.pl

[

Obraz

]( http://www.wynagrodzenia.pl/obw.php/p.76 )

(AS)

Źródło artykułu:wynagrodzenia.pl
inflacjafinanseśrednia płaca

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (5)