Trwa ładowanie...
d2eb5ra

B. Millennium chce utrzymać 2-cyfrowy wzrost w detal. kredytach niehipotecznych

Warszawa, 01.02.2016 (ISBnews) - Bank Millennium zamierza w tym roku kontynuować dwucyfrowy wzrost portfela detalicznych kredytów niehipotecznych i oczekuje wzrostu kredytów dla firm o 6- 7%, poinformował wiceprezes Fernando Bicho.

Share
d2eb5ra

"Jeśli spojrzeć na wzrost kredytów niehipotecznych dla klientów detalicznych, to jest wzrost 2-cyfrowy. Baza rośnie, więc to tempo 19% wzrostu w kredytach gotówkowych może nie być do utrzymania, ale myślę, że 14-15% jest realne. Mamy podobne ambicje" - powiedział Bicho podczas konferencji prasowej.

Jak poinformował prezes Joao Bras Jorge, pod koniec ub. roku bank ograniczył sprzedaż kredytów gotówkowych, uwzględniając tym samym sygnały o nadmiernym zadłużeniu niektórych klientów banków, dochodzące z rynku. Wskazał także, że bank ma podstawy, aby zwiększyć sprzedaż złotowych kredytów hipotecznych.

"W hipotekach chcielibyśmy robić dużo więcej, uważamy, że mamy dobrą ofertę i proces"- podkreślił.

Kredyty dla klientów indywidualnych wyniosły 32,9 mld zł na koniec ub.r., co oznacza wzrost o 4,7% r/r. Kredyty hipoteczne wyniosły 27,86 mld zł i nadal stanowią największą część tego portfela. Nowa sprzedaż kredytów hipotecznych wyniosła 687 mln zł w ub. roku i była niższa o 33% w skali roku. W samym IV kw. sprzedaż wyniosła 207 mln zł i była wyższa o 36% w skali roku.

d2eb5ra

Portfel kredytowy - kredyty niehipoteczne wzrosły o 15% i udział tych kredytów w portfelu ogółem wyniósł 42% na koniec ub. roku.

Portfel kredytów gotówkowych zwiększył się o 19% w skali roku do 4,4 mld zł na koniec ub. roku. Łączna nowa sprzedaż tych kredytów wyniosła 2,5 mld zł w 2015 r.

Kredyty netto dla przedsiębiorstw (w tym leasing) wyniosły 13,5 mld zł, co oznacza wzrost w ujęciu rocznym o 5,9%.

"W naszym scenariuszu bazowym zakładamy wzrost kredytów dla firm o 6-7%. To będzie zgodne ze wzrostem zeszłorocznym" - powiedział Bicho.

d2eb5ra

Wartość portfela kredytów ogółem Banku Millennium wzrosła o 5% w skali roku do 46,4 mld zł na koniec 2015 roku, częściowo przez aprecjację CHF odpowiedzialną za wzrost kredytów hipotecznych w walutach obcych.

Bank Millennium jest ogólnopolskim, uniwersalnym bankiem, działającym pod tą marką od 2003 roku. W roku 1992 akcje banku (wówczas BIG SA) - jako pierwszej instytucji finansowej - zadebiutowały na GPW. Strategicznym akcjonariuszem Banku Millennium jest Banco Comercial Portugues (Millennium bcp) - największy komercyjny bank w Portugalii.

(ISBnews)

d2eb5ra

Podziel się opinią

Share
d2eb5ra
d2eb5ra