Trwa ładowanie...

Badają dno morza. Chodzi o budowę farmy wiatrowej na Bałtyku

Specjaliści badają dno Bałtyku w rejonie Ławicy Środkowej, ok. 80 km od polskiego wybrzeża. Prace poprzedzają budowę morskiej farmy wiatrowej PGE – Baltica 1.

Specjaliści badają dno Bałtyku w rejonie Ławicy Środkowej, ok. 80 km od polskiego wybrzeżaSpecjaliści badają dno Bałtyku w rejonie Ławicy Środkowej, ok. 80 km od polskiego wybrzeżaŹródło: East News, fot: Wojciech Strozyk/REPORTER
d2engq1
d2engq1

Około 80 km od polskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego, w rejonie Ławicy Środkowej, na obszarze, gdzie powstanie jedna z morskich farm wiatrowych PGE – Baltica 1 – trwają badania mające na celu rozpoznanie dna Bałtyku.

Zdjęcia sonarowe i numeryczna mapa dna

Biuro prasowe podkreśliło, że do tej pory w analizowanym obszarze nie było prowadzonych badań na taką skalę i z tak dużą dokładnością. Jednym z elementów szeroko zakrojonych badań jest kampania geofizyczna.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Prąd wsteczny. Olbrzymie zagrożenie nad wodą

- Prowadzone badania środowiskowe mają na celu przede wszystkim określenie potencjalnych miejsc, w których może znajdować się życie. Chcemy je dokładnie zinwentaryzować - tłumaczy prezes zarządu spółki MEWO Paweł Gajewski. - Z kolei badania geofizyczne pozwolą nam na zobrazowanie dna, obiektów na nim leżących oraz delikatną penetrację osadów dennych w celu ich identyfikacji - dodał.

d2engq1

Dodał, że oprócz badań batymetrycznych, pozwalających na stworzenie numerycznej mapy dna, wykonywane są także zdjęcia sonarowe. - Umożliwią one identyfikację konkretnych obiektów oraz form geologicznych znajdujących się na dnie - podkreślił.

Ocenił, że jest to możliwe dzięki wykorzystaniu urządzeń opierających się o metody akustyczne, sejsmiczne oraz magnetyczne, takie jak sonar boczny, echosonda wielowiązkowa, sub-bottom profiler do profilowania sejsmoakustycznego oraz sparker do wykonania badań sejsmicznych.

PGE Baltica w komunikacie podała, że badania geofizyczne potrwają co najmniej do lipca. Obszar badań zostanie pokryty siatką profili pomiarowych mierzących w sumie ponad 6 tys. km, po których z prędkością około 4 węzłów przemieszczał się będzie statek badawczy z zainstalowanymi urządzeniami pomiarowymi.

d2engq1

Powstanie raport oddziaływania na środowisko

W komunikacie podkreślono, że zgromadzone informacje będą wykorzystywane do określenia wpływu inwestycji na środowisko oraz stanowić będą istotny wsad przy projektowaniu i wyborze technologii wykorzystanej do konstrukcji farmy wiatrowej.

Zapewniono, że wszystkie pozyskane dane poddane będą zaawansowanym procesom przetwarzania i analizy. Pobrane próby gruntu zostaną zbadane w akredytowanych laboratoriach Instytutu Morskiego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Dyrektor Instytutu dr hab. Maciej Matczak poinformował, że w realizację projektu włączonych zostało kilka laboratoriów - chemiczne, geotechniczne, biochemiczne. - Szereg specjalistów zaangażowanych jest w analizę danych, które uzyskujemy m.in. z laboratoriów, ale również tych danych uzyskiwanych z badań morskich - podkreślił.

d2engq1

Zaznaczył, że jest to niezbędne do przygotowania raportu oddziaływania na środowisko, który pozwoli na uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2engq1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2engq1