Badanie: polskie firmy mają kłopoty z dostępem do internetu i energii
19.11.2015 08:15
Ponad połowa firm w Polsce doświadczyła problemów z dostępem do internetu lub energii elektrycznej - wynika z badania przeprowadzonego przez największego w kraju operatora centrów danych, ATM. Te kłopoty poważnie się odbiły na działalności 41 proc. firm.
Ponad połowa (54 proc.) menedżerów badanych przez ATM przyznała, że w ich firmach wystąpiły problemy z dostępem do internetu lub energii elektrycznej. 52 proc. z nich miała miejsce w ostatnim półroczu, a twórca badania podkreśla, że "najczęściej nie były to krótkotrwałe incydenty".
"Zaledwie w 6 proc. przypadków awaria trwała krócej niż godzinę. W 30 proc. przypadków trwała od 1 do 2 dni, a w 10 proc. przypadków nawet dłużej. Aż 41 proc. badanych przyznało, że firma musiała w tym czasie przerwać działalność lub ją ograniczyć" - podkreślono w komunikacie.
"Dość przerażająca jest skala problemu. Co druga firma w Polsce miała problem z ciągłością działania i to niezależnie od branży i wielkości przedsiębiorstwa. Doświadczenia pokazują, że brak dbałości o bezpieczeństwo może prowadzić nie tylko do utraty ważnych danych, ale również reputacji i wymiernych strat finansowych. Niemal połowa firm, które doświadczyły problemów z dostępem do energii elektrycznej lub Internetu, musiała wstrzymać lub ograniczyć działalność" - powiedział PAP prezes ATM Tadeusz Czichon.
Z badania wynika, że głównym problemem jest niska świadomość przedsiębiorstw.
"Choć 78 proc. menedżerów uznaje ciągłość dostępu do danych za zdecydowanie ważną kwestię, to aż 75 proc. z nich nie zetknęło się z pojęciem Business Continuity Management. Niewiele mniej, bo 64 proc. ankietowanych, nie zna pojęcia biura zapasowego. Najczęściej stosowanym zabezpieczeniem w firmach jest UPS oraz przechowywanie danych na serwerach lokalnych. Z biura zapasowego korzysta tylko 17 proc. badanych firm" - wylicza ATM.
"Mimo prowadzonej od wielu lat dyskusji na temat konieczności zwiększenia bezpieczeństwa danych, choćby w kontekście rosnącej cyberprzestępczości, znaczna część przedsiębiorstw nie przywiązuje do tej kwestii należytej uwagi. Potwierdzają to nie tylko nasze badania, ale również te przeprowadzone przez firmy analityczne" - ocenił prezes Czichon.
Firma zwraca jednak uwagę, że w ostatnich latach odnotowano wzrost świadomości przedsiębiorstw w kwestii bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Dodaje, że coraz więcej małych firm wyraża zainteresowanie inwestycjami w odpowiednie zabezpieczenia.
Badanie przeprowadzono we wrześniu 2015 r. na grupie ponad 300 osób odpowiedzialnych lub współodpowiedzialnych za bezpieczeństwo IT w swoich organizacjach. (PAP)
lm/ jbr/