Bank BPH i GECC chcą sprzedać BPH TFI spółce Investors Holding (opis)
06.12. Warszawa (PAP) - BPH PBK Zarządzanie Funduszami (ZF), spółka zależna Banku BPH oraz General Electric Capital Corporation podpisały z Investors Holding, właścicielem...
06.12.2012 | aktual.: 06.12.2012 18:38
06.12. Warszawa (PAP) - BPH PBK Zarządzanie Funduszami (ZF), spółka zależna Banku BPH oraz General Electric Capital Corporation podpisały z Investors Holding, właścicielem Investors TFI, przedwstępną warunkową umowę sprzedaży akcji spółki BPH Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych - podał bank w komunikacie.
"Umowa dotyczy akcji stanowiących cały kapitał zakładowy spółki za cenę 170,3 milionów złotych, powiększoną o nadwyżkę kapitałów własnych spółki ponad minimalny kapitał własny (...)" - napisano w komunikacie.
W komunikacie podano, że cena będzie podlegać korektom w dniu oraz po dniu zakończenia transakcji. Cena sprzedaży zostanie podzielona w proporcji do liczby sprzedawanych akcji, tj. 50,14 proc. kwoty otrzyma ZF, a 49,86 proc. GECC.
"Porozumienie w sprawie przejęcia BPH TFI to kolejny, po ubiegłorocznej akwizycji DWS Polska TFI, etap w naszej strategii budowania silnej polskiej grupy finansowej. W przypadku sfinalizowania transakcji staniemy się wiodącą polską niezależną firmą zarządzającą aktywami" - powiedział cytowany w komunikacie prasowym Jakub Bartkiewicz, członek zarządu Investors Holding.
Investors Holding poinformowało w komunikacie, że zawarło porozumienie z firmą Abris Capital Partners w sprawie udziału w finansowaniu przejęcia.
"Zakup BPH TFI oznaczać będzie pojawienie się w akcjonariacie Investors Holding firmy zarządzającej funduszami private equity Abris Capital Partners. Podmiot ten zapewni środki na podwyższenie kapitału Investors Holding stając się tym samym większościowym akcjonariuszem" - napisano w komunikacie Investors Holding.
Zakończenie transakcji przejęcia BPH TFI jest uzależnione od spełnienia warunków zawieszających: otrzymania przez Abris zgody UOKiK na przejęcie kontroli nad Investors Holding i pośredniej kontroli nad BPH TFI; braku sprzeciwu Komisji Nadzoru Finansowego; oraz podjęcia przez ZWZ BPH TFI uchwały o podziale zysku i wypłacie dywidendy w maksymalnej wysokości dozwolonej przez przepisy prawa i stanowiska KNF, przy czym nabywca może się zrzec tego warunku, o ile oba wcześniejsze warunki zostaną już spełnione.
Docelowo planowane jest połączenie BPH TFI i Investors TFI.
"Jestem przekonany, że wykorzystując doświadczenia z przejęcia DWS Polska TFI, jesteśmy w stanie sprawnie i szybko przeprowadzić proces integracji operacyjnej towarzystw" - powiedział Bartkiewicz.(PAP)
pel/ ana/