Trwa ładowanie...

Bank Kanady mocno zaskakuje, a Wall Street Journal plotkuje o ECB

Decyzja BOC o cięciu stóp o 25 p.b. do 0,75 proc. podczas dzisiejszego posiedzenia to duża niespodzianka dla rynku. Widać, że BOC powiela schemat norweski i tłumaczy ten ruch negatywnymi skutkami taniejącej ropy – zarówno na przebieg wskaźnika inflacji CPI, którego oczekiwania zostały mocno zrewidowane na 2015 r. – ale na wzrost gospodarczy.

Share
Bank Kanady mocno zaskakuje, a Wall Street Journal plotkuje o ECBŹródło: DM BOŚ
d12o9mg

W tym roku PKB ma wzrosnąć średnio o 2,1 proc. (wcześniej zakładano 2,4 proc.), ale już w przyszłym roku może być wyższy (2,4 proc. wobec 2,3 proc. wcześniej). Niemniej Bank Kanady sporo uwagi poświęca dzisiaj opisom ryzyka, jakie niesie ze sobą tania ropa. Trzeba jednak zaznaczyć, że o ile w krótkim terminie ceny tego surowca mogą być niżej, o tyle szacunki BOC zakładają później odbicie do 60 USD za baryłkę. Zwraca się też uwagę na czynniki łagodzące negatywne skutki dla gospodarki – to niskie notowania CAD, oraz ożywienie w USA.

Tym samym może się okazać, że na tym jednym zaskakującym cięciu stóp dzisiaj luzowanie polityki w wydaniu Banku Kanady się zakończy. Więcej oczywiście dowiemy się podczas konferencji prasowej szefa BOC, Stephena Poloza, która rozpocznie się o godz. 17:15.
CAD silnie traci dzisiaj we wszystkich konfiguracjach – tym samym słabsze zachowanie się tej waluty na tle innych walut surowcowych w ostatnich tygodniach, znalazło w końcu swoje uzasadnienie. Interesująco, zwłaszcza w kontekście jutrzejszego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego może wyglądać relacja EUR/CAD. Silny ruch w górę doprowadził do przetestowania oporu na bazie szczytu z listopada ub.r. w okolicach 1,4330-40. Jego skala wskazuje w krótkim okresie na przerysowanie. Niewykluczone, że notowania powrócą w okolice wsparcia na 1,42. A co dalej?
[ Wykres dzienny EUR/CAD

]( http://finanse.wp.pl/w1,EUR,w2,CAD,notowania-waluty-online-waluta.html )

d12o9mg

Wiele oczywiście będzie zależeć od tego, jaką decyzję ogłosi jutro Europejski Bank Centralny. Dzisiaj po południu Wall Street Journal opublikował plotkę powołując się na swoje źródła, jakoby skala programu QE miała wynosić minimum 50 mld EUR miesięcznie, co dawałoby 600 mld EUR rocznie. Mimo, że ECB odmówił komentarza na ten temat, to jednak plotki WSJ wpisują się mniej więcej we wcześniejsze oczekiwania ekonomistów (500-600 mld EUR) stąd też nie przeceniły znacząco wspólnej waluty. To sygnał, że być może potencjalne, krótkoterminowe przesilenie jest blisko. Pytanie, czy dzisiejsze, wprawdzie chwilowe naruszenie na EUR/USD strefy oporu na 1,1637-58 nie było pierwszym sygnałem. Wsparcie na tej parze to okolice 1,1540, oraz piątkowe minimum na 1,1459.

[ Wykres dzienny EUR/USD

]( http://finanse.wp.pl/w1,EUR,w2,USD,notowania-waluty-online-waluta.html )

d12o9mg

Marek Rogalski
Główny analityk walutowy DM BOŚ

| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |

d12o9mg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12o9mg
d12o9mg