Trwa ładowanie...
d2rrvo1

Bank Pekao przejmie SKOK Kopernika 22 grudnia

Warszawa, 05.12.2014 (ISBnews) - Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) jednogłośnie podjęła decyzję o przejęciu Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej im. Mikołaja Kopernika w Ornontowicach (SKOK Kopernik) przez Bank Pekao, poinformowała Komisja. Pekao przejmie Kasę, której aktywa stanowią 0,2% aktywów banku, 22 grudnia br.

Share
d2rrvo1

KNP podała, że sytuacja Banku Pekao pozwala na przejęcie SKOK Kopernik w sposób zapewniający ochronę stabilności rynku finansowego i pełne bezpieczeństwo środków zgromadzonych na rachunkach kasy. Bank spełnia też wszystkie kryteria, które KNF bierze pod uwagę przy ocenie zdolności do udziału w restrukturyzacji sektora SKOK, tj. zarówno formalne, jak i uzupełniające.

"Z dniem 8 grudnia 2014 r. zarząd majątkiem SKOK Kopernik obejmuje zarząd Banku Pekao. Z dniem 22 grudnia 2014 r. SKOK Kopernik zostanie przejęty przez bank Pekao (jako bank przejmujący). Do dnia przejęcia SKOK Kopernik przez Bank Pekao, Kasa prowadzi działalność i oferuje usługi swoim członkom w pełnym dotychczas stosowanym zakresie" - czytamy w komunikacie.

Komisja poinformowała także, że proces przejęcia przebiegać będzie przy wsparciu finansowym udzielonym przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) na podstawie art. 20g ustawy o BFG.

d2rrvo1

"Rozpatrując sprawę przejęcia SKOK Kopernik przez Bank, KNF - kierując się troską o bezpieczeństwo i stabilność sektora finansowego - wzięła pod uwagę również korzyści dla dotychczasowych członków SKOK Kopernik wynikające m.in. z dostępu do szerszej oferty produktowej Banku Pekao" - czytamy dalej.

KNF pozytywnie ocenia zaangażowanie Banku Pekao w proces restrukturyzacji sektora SKOK. Jak podkreśla, stanowi ono dowód, że środowisko bankowe stara się aktywnie ograniczać ryzyko systemowe, zdając sobie sprawę ze znaczenia sytuacji w sektorze SKOK dla bezpieczeństwa wszystkich klientów korzystających z usług finansowych, jak i stabilności rynku finansowego w Polsce, podano także.

Wartość aktywa przejmowanej SKOK Kopernik wynosi 0,2% wartości aktywów Banku Pekao.

We wrześniu KNF stwierdziła, że w sektorze SKOK nie ma kasy spełniającej ustawowe warunki udziału w restrukturyzacji SKOK Kopernik w sposób mogący zapewnić bezpieczeństwo depozytów zgromadzonych w kasie. Do 8 października banki krajowe mogły zgłaszać zainteresowane udziałem tym procesie.

d2rrvo1

"Zgłoszenia dokonały dwa banki, tj. PKO Bank Polski i Bank Pekao, ale tylko Bank Pekao osiągnął porozumienie z Bankowym Funduszem Gwarancyjnym (BFG) co do warunków wsparcia finansowego udzielonego na podstawie art. 20g ustawy o BFG. W tej sytuacji tylko Bank Pekao wyraził zgodę na przejęcie SKOK Kopernik, w rozumieniu art. 74c ust. 4 i 5ustawy o skok" - podała Komisja.

Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytową im. Mikołaja Kopernika w Ornontowicach świadczy usługi za w województwach: dolnośląskim, łódzkim, małopolskim, opolskim, śląskim i świętokrzyskim.

Bank Pekao działa od ponad 80 lat i jest jednym z największych banków Europy Środkowo-Wschodniej. Od 1998 roku akcje Pekao są notowane na warszawskiej giełdzie. Bank od 1999 r. jest kontrolowany przez włoską grupę UniCredit.

(ISBnews)

d2rrvo1

Podziel się opinią

Share
d2rrvo1
d2rrvo1