Trwa ładowanie...
oprac. Łukasz Pałka
11-02-2016 11:36

Bank Szwecji tnie stopy procentowe. Korona coraz słabsza wobec euro

Szwecja jest w czołówce krajów na świecie z najniższymi stopami procentowymi.

Bank Szwecji tnie stopy procentowe. Korona coraz słabsza wobec euroFot: Jacek Bereźnicki
d2i7e5f
d2i7e5f

Bank centralny Szwecji nie wstrzymał się z dalszymi obniżkami stóp procentowych do poziomu poniżej zera. Chce w ten sposób pobudzić gospodarkę do szybszego rozwoju.

Czwartkowa decyzja Banku Szwecji była spodziewana przez analityków, choć sama jej skala mogła już być zaskakująca. Bank zdecydował się bowiem na cięcie stopy procentowej z poziomu minus 0,35 procent do minus 0,5 procent. Szwecja pozostaje więc w ścisłej czołówce krajów z najniższymi stopami procentowymi na świecie, obok m.in. Szwajcarii i Japonii.

W komunikacie Riksbanku czytamy, że jego polityka pieniężna przyczyniła się do tej pory do wzmocnienia gospodarki i zmniejszenia bezrobocia w Szwecji. Problemem wciąż pozostaje jednak bardzo niska inflacja.

Obniżki stóp procentowych w Szwecji przyczyniły się również do wyraźnego osłabienia szwedzkiej waluty. Po czwartkowej decyzji za jedno euro trzeba już zapłacić około 9,60 korony.

Bank podał również najnowsze prognozy gospodarcze dla Szwecji. Z komunikatu wynika, że jeszcze w tym roku PKB Szwecji wzrośnie o 3,5 procent, ale już w przyszłym wzrost może spowolnić do 2,8 procent. Bezrobocie utrzyma się w okolicy 6,7 procent, a inflacja wróci do poziomu powyżej 2 procent.

d2i7e5f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2i7e5f