Bańka na rynku amerykańskich obligacji?

Niezwykle niskie rentowności amerykańskich papierów skarbowych, momentami ujemne rentowności bonów skarbowych może i miałyby uzasadnienie, gdyby USA miały dobrą sytuację budżetową.

WYDARZENIE DNIA

Niezwykle niskie rentowności amerykańskich papierów skarbowych, momentami ujemne rentowności bonów skarbowych może i miałyby uzasadnienie, gdyby USA miały dobrą sytuację budżetową.

Tak jednak nie jest. Potrzeby pożyczkowe budżetu USA są ogromne - koszt programów pomocowych może przekroczyć 1 bln dolarów i te wydatki trzeba będzie jakoś sfinansować. Nie ulega wątpliwości, że inwestorzy powinni szykować się na zwiększoną emisję długu, a tymczasem zachowują się tak, jakby dług rządu amerykańskiego był jedynym bezpiecznym miejscem do inwestowania na ziemi. Jednak ewentualna zmiana zachowań inwestorów wymagałaby innego spojrzenia na sytuację, a po drugie oznaczałaby także zmianę układu sił na rynku walutowym, co jak się zdaje już zaczyna mieć miejsce (czytaj niżej).

SYTUACJA NA GPW

Na warszawskim parkiecie w czwartek rano stery przejęli inwestorzy sprzedający akcje, ale obserwując neutralne zachowanie zagranicznych indeksów po kilku początkowych minutach skłonność do opuszczenia rynku zmniejszyła się. Ostatecznie WIG20 spadł o 0,6 proc., a WIG o 0,5 proc. Obroty na poziomie 1 mld PLN na całym rynku stały się już standardem i nie warto rozwodzić się specjalnie nad tym zjawiskiem. W kontekście listopadowego napływu środków do funduszy akcyjnych (wzrost o 13 proc.) możemy spodziewać się, że pod koniec roku po stronie kupujących do OFE mogą dołączyć niektóre z TFI. W krótkim terminie oznaczałoby to przynajmniej kilkuprocentowe wzrosty na GPW, ale ktoś kto w tym momencie decyduje się na otwarcie długich pozycji musi liczyć się z dużym ryzykiem, ponieważ w przyszłym tygodniu wygasają kontrakty terminowe, a to zawsze jest okazją do rozgrywek arbitrażystów.

GIEŁDY W EUROPIE

Przebieg sesji w Europie i USA był bardzo podobny jak dzień wcześniej - ceny akcji stabilizowały się w okolicy poziomów ze środy. W czwartek stopy procentowe obniżyły banki centralne w Szwajcarii (o 50 pkt.), Tajwanie (75 pkt.) oraz Korei (o 100 pkt.). Spadek cen jest widoczny na całym świecie począwszy od Chin, gdzie inflacja w listopadzie była najniższa od 22 miesięcy po USA, gdzie za sprawą ropy naftowej ceny importowanych towarów zmniejszyły się aż o 6,7 proc. w stosunku do poziomu z października. Według ECB w drugiej połowie 2009 r. strefa euro zacznie odczuwać poprawę koniunktury, a pole do dalszych obniżek stóp jest ograniczone. Rosyjski bank centralny zwiększył dopuszczalny limit dziennej różnicy kursu rubla, a obawy przed dewaluacją waluty sprawiły, że Rosjanie od października wycofali 6 proc. oszczędności zgromadzonych w bankach, by przenieść je na depozyty w obcych walutach lub kupować dobra trwałe.

WALUTY

Wybicie. Tak w skrócie można określić sytuację na rynku euro/dolara. Wspólna waluta podrożała dziś o 1,9 proc. do 1,326 USD - najwyższego poziomu od prawie dwóch miesięcy, które kurs spędził w konsolidacji 1,25-1,30 USD. Pretekst do takiego ruchu zawsze się znajdzie - dziś można wymienić wzrost liczby wniosków o zasiłki dla nowych bezrobotnych w USA i większy niż oczekiwano deficyt handlowy w Stanach, ale w gruncie rzeczy ten pretekst nie był rynkom potrzebny. Przez półtora miesiąca rynek przygotowywał się do zmiany trendu i ona się wydarzyła. Mówi się też o bańce inwestycyjnej na rynku papierów skarbowych w USA - rentowności są niezwykle niskie, a potrzeby pożyczkowe USA - ogromne. Jest więc ryzyko spadku cen obligacji co oznacza możliwą ucieczkę kapitału z USA. Dane makro nie mają w tej hipotezie większego znaczenia. U nas dolar spadł wreszcie poniżej 3 PLN i to od razu o 5 groszy (2,6 proc.). Euro potaniało mniej - do 3,916 PLN, a frank do 2,488 PLN (o 2 proc.). Wszystko to jest konsekwencją zmiany na
rynku euro/dolara, ale zarazem zapowiedzią umocnienia złotego, rozumianego jako korekta głównego trendu.

SUROWCE

Międzynarodowa Agencja Energii prognozuje, że w 2008 r. po raz pierwszy od 25 lat spadnie globalny popyt na ropę naftową i wyniesie 85,8 mln baryłek dziennie, a nie jak szacowano wcześniej 87,8 mln baryłek. W przyszłym roku zapotrzebowanie na paliwa ma zwiększyć się zaledwie o 0,5 proc. W czwartek za baryłkę płacono o ponad 4 proc. więcej niż dzień wcześniej czyli 46,3 USD. Kapitał odpływający z funduszy hedgingowych dodatkowo pogarsza perspektywy dla rynków surowcowych, które do niedawna były rajem dla spekulantów, a przy mniejszej płynności chętnych do dokonywania "szybkich transakcji" jest coraz mniej. Według firmy Eurekahedge tylko w listopadzie wartość aktywów funduszy hedgingowych spadła o 64 mld USD. W ciągu ostatnich dwóch dni silnie podrożało złoto, co można wiązać ze śladowymi rentownościami obligacji i wciąż niezaspokojoną potrzebą "zaparkowania kapitału" w bezpiecznych aktywach

KOMENTARZ PRZYGOTOWALI
Łukasz Wróbel - giełdy zagraniczne, surowce, GPW;
Emil Szweda - wydarzenie dnia, waluty.
Open Finance

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (880 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (405 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.