Banki dalej będą upadać
Nawet jeśli amerykański Kongres przyjmie plan sekretarza skarbu Henry'ego Paulsona, część z nich będzie musiała upaść - uważa Krzysztof Rybiński, były wiceprezes Narodowego Banku Polskiego, a obecnie partner w firmie doradczej Ernst&Young.
Poranny gość Radia PIN krytycznie ocenia plan ratowania amerykańskich instytucji finansowych i uważa go nie tylko za "mniejsze zło", ale w dłuższej perspektywie - "większe zło". Podobnego zdania musi być część deputowanych Partii Republikańskiej, którzy nie chcą przejmowania przez państwo prywatnych banków. Problem w tym, że nie ma alternatywy dla planu Paulsona i dobrze, żeby został przyjęty - mówi Krzysztof Rybiński.
Sektor finansowy rozrósł się do "niestabilnych rozmiarów" i "musi się skurczyć" - dodaje Krzysztof Rybiński. Według niego, w ciągu roku upadnie ponad 20 europejskich banków.
Oznaki kryzysu finansowego już widać. Belgijski dziennik "Le Soir" napisał, że wielki belgijsko-holenderski bank Fortis, obecny także w Polsce, jest gotów sprzedać swoje aktywa wartości 5- 10 mld euro. Powodem mają być zawirowania na rynkach finansowych i spadku kursu swoich akcji.
"Le Soir" podaje, powołując się na swoich informatorów, że na sprzedaż mogą być przeznaczone różne inwestycje tej grupy bankowo-ubezpieczeniowej poza rodzimymi krajami: Holandią i Belgią, gdzie koncentruje się 70 proc. jej działalności.
"Poza Beneluksem, wszystko jest od teraz na sprzedaż" - pisze gazeta. Wskazuje w szczególności na Fortis Turcja, czyli dawny Disbank, kupiony za miliard euro w połowie 2005 roku.
Część belgijskich mediów podaje nawet, że Fortis mógłby ograniczyć działalność nawet w samej Belgii.
Radio PiN, PAP
Polecamy:
» Posłuchaj audycji z Radia PiN