Banki dobiją polską gospodarkę?
Przestaliśmy spłacać pożyczki. Udział złych kredytów jest w Polsce najwyższy od ośmiu lat. Dalszy ich wzrost może pociągnąć na dno słabsze banki. Ich bankructwo dobiłoby polską gospodarkę.
PKB coraz bliższy zera, rośnie bezrobocie, spadają obroty firm. Wszystko to sprawia, że klientom coraz trudniej spłacać zaciągnięte pożyczki. Już prawie 8 proc. kredytów zaciągniętych w polskich bankach jest zagrożonych. Według prognozy UniCredit w 2013 r. ich udział wzrośnie do 8,5 proc. - i to w przypadku realizacji pozytywnego scenariusza dla polskiej gospodarki. Jeśli coś pójdzie nie tak, kłopoty będą mieć nie tylko banki, ale my wszyscy. O sprawie pisze "Puls Biznesu".
Polacy najgorzej spłacają zobowiązania konsumpcyjne. Z danych KNF wynika, że w 2012 r. zagrożona jest co szósta taka pożyczka. Niewiele lepiej wygląda spłata kredytów nieruchomościowych przez firmy. Najrzetelniejszymi dłużnikami wciąż są gospodarstwa domowe posiadające kredyty hipoteczne - tylko 2,7 proc. z nich jest niespłacana. Sęk w tym, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy liczba zagrożonych pożyczek tego rodzaju wzrosła o niemal jedną czwartą. Ekonomiści uważają, że niespłacane kredyty to największe zagrożenie dla gospodarki Polski i całej Europy Środkowo-Wschodniej.
- Wysoka stopa opóźnionych kredytów to obciążenie, które nie pozwala tutejszym bankom zwiększać akcji kredytowej i ciąży gospodarce. Bankowi nadzorcy muszą dać bankom bodziec, by te mogły pozbyć się nierokujących długów. Inaczej ten balast będzie ciążył bankom w nieskończoność i region wejdzie w okres straconej dekady, jak w Japonii - "Puls Biznesu" cytuje Piroska Nagy, ekonomistę EBOiR.
W większości państw Europy Środkowo-Wschodniej sytuacja jest gorsza niż w naszym kraju. Na Ukrainie zagrożony jest co trzeci kredyt, na Węgrzech, w Rumunii i Bułgarii co piąty. Średnia dla całego regionu wynosi 13,5 proc.
Być może relatywnie dobra sytuacja w Polce (w 2013 r. lepiej ma być tylko w Estonii, Słowacji i Czechach) sprawia, że polscy bankierzy nie widzą problemów do niepokoju.
- Choć skala zagrożonych kredytów rośnie, to nie mamy jeszcze do czynienia z poziomami, które mogłyby zachwiać naszym systemem finansowym. Sektor bankowy jako całość jest stabilny - przekonuje Tomasz Kaczor, główny ekonomista BGK.
A co jeśli kryzys wymknie się spod kontroli? Nie bez powodu chyba Ministerstwo Finansów forsuje utworzenie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego Bis. O sprawie więcej przeczytasz tutaj: Rząd sięga do kieszeni banków. A banki do naszych.