Trwa ładowanie...
dporxgx
Gazeta Krakowska
kredyt

Banki radzą, jak dbać o domowe finanse

Za dwadzieścia dni święta. Powinny być radosne. Tymczasem wielu polskim rodzinom sen z oczu spędza myśl, jak podzielić domowy budżet, by wystarczył i na sute zastawienie stołu, i na prezenty. Znaczna część rozważa zaciągnięcie kredytu.
Share
dporxgx

Tymczasem są inne rozwiązania: kup jeden prezent dla całej rodziny zamiast osobno dla każdego - to zdecydowanie tańsze rozwiązanie. Wykorzystaj dziecięce rysunki do pakowania - to ekologiczne, tańsze, a w dodatku podarunek będzie bardziej osobisty - radzi portal Domowe Finanse.

Dwa banki - Citi Handlowy i GE Money - startują z portalami edukacyjnymi. Domowe Finanse wprowadza GE Money, natomiast Handlowy proponuje portal Zrozum Finanse. Zamierzają pomóc w planowaniu domowych budżetów. Bo jak wynika z badań OBOP, tylko co piąta rodzina planuje wydatki. Reszta działa spontanicznie, nie zastanawiając się ani nad tym, jakie duże wydatki mogą wypaść w przyszłości, ani jak dobrze ulokować oszczędności.

_ Każdy z nas na co dzień styka się z tematyką finansową, a szczególnie własnych wydatków, dochodów czy oszczędności. Doświadczenie pokazuje, że dbanie o własne pieniądze przynosi efekty - możemy mniej wydawać i więcej zarabiać, wystarczy jedynie korzystać z wiedzy. My w prosty sposób chcemy tłumaczyć tajniki zarządzania własnymi finansami _ - mówi Sławomir Sikora, prezes Citi Handlowy. Na żadnym z bankowych portali nie ma reklam kredytów, depozytów czy funduszy. A kalkulatory finansowe nie służą wyliczeniu odsetek tylko jednego konkretnego produktu.

dporxgx

Za to każdy klient znajdzie na nich wyjaśnienie na przykład tego, jak podwyżka stóp procentowych NBP wpłynie na oprocentowanie jego depozytu czy kredytu, jak zainwestować oszczędności i czym się kierować przy wyborze funduszy inwestycyjnych oraz na co uważać, zaciągając kredyt. Jeśli więc zamierzamy skorzystać z jakiejś bankowej oferty, lepiej najpierw poznać porady dostępne na portalach. Łatwiej unikniemy pułapek.

Portale pomagają nawet osobom, które w taką pułapkę wpadły - wyjaśniają, co zrobić, gdy mamy problem ze spłatą kredytów, albo wskazują, gdzie szukać pomocy, gdy bank na przykład źle naliczył odsetki. Oba banki zgodnie twierdzą, że ich portale mają pomóc klientom w dokonaniu świadomego wyboru produktów. To zwiększy bezpieczeństwo i klientów, i banków.

Beata Tomaszkiewicz
POLSKA Gazeta Krakowska

Polecamy:
» Znajdź kredyt dla siebie

dporxgx

Podziel się opinią

Share
dporxgx
dporxgx