Od stycznia więcej pieniędzy zostawisz przy kasie. Oto przyczyna
Od stycznia ceny napojów wzrosną, co ma związek z planowaną podwyżką podatku cukrowego. Branża ostrzega przed wpływem tej decyzji na konsumentów i konkurencyjność polskiego cukru.
- Podwyżka tak zwanego podatku cukrowego w sposób pośredni, ale istotny, osłabi konkurencyjność polskiego cukru na rynku krajowym i unijnym - stwierdził w rozmowie z "Portalem spożywczym" Michał Gawryszczak, dyrektor Biura Związku Producentów Cukru w Polsce.
Podatek cukrowy w górę
Wpływ tej zmiany odczują również mniejsze sklepy i sieci lokalne, które mogą nie być w stanie skutecznie konkurować z wielkimi importerami. Branża ostrzega, że może to prowadzić do spadku wpływów z CIT i PIT oraz zahamować inwestycje w przetwórstwie spożywczym.
Tyle zapłaciła za kiełbasę na jarmarku w Białymstoku. "Chyba trochę dużo"
Jak podaje "Portal spożywczy", analiza Polskiej Federacji Producentów Żywności Związku Pracodawców wskazuje na znaczny wzrost cen w poszczególnych kategoriach napojów.
Prognozowane podwyżki to m.in. 11,4 proc. na napoje niegazowane i prawie 20 proc. na napoje gazowane. To może oznaczać, że przeciętna butelka 1,5 litra napoju podrożeje o 1,50-2 zł. Skutki tej podwyżki najbardziej odczują konsumenci.